Spokojnie. Niedługo wróci hossa

  • Jagoda Fryc
opublikowano: 04-08-2014, 07:42

Zarządzający funduszami jak zwykle nie tracą optymizmu. Ostatnie spadki traktują jako okazję do dokupienia akcji.

W piątek WIG naruszył poziom 50 tys. pkt, a WIG20 stanął na krawędzi spadku poniżej 2300 pkt, ale udany finisz sesji spowodował, że psychologiczne bariery udało się obronić. Indeksy, na które wpływ mają największe spółki, wciąż tkwią więc w trendzie bocznym, dużo gorzej jest natomiast w segmencie małych i średnich spółek. WIG250 wszedł właśnie oficjalnie w fazę bessy (czytaj wyżej). Zdaniem specjalistów z TFI, wyprzedaż akcji ma swoje źródło w eskalacji konfliktu na linii Rosja — Zachód. Znaczenie mają też gorsze od oczekiwanych wyniki spółek europejskich i wysoki poziom cen akcji na rynku amerykańskim.

— Spadki są cały czas częścią korekty bocznej, która trwa od ośmiu miesięcy. Jej fundamentalną przyczyną jest spowolnienie, jakie widzimy w danych makro od trzech miesięcy. Moim zdaniem, nie jest to początek recesji, tylko przystanek w falowaniu gospodarki w Polsce i Europie. Lepsze dane pojawią się w czwartym kwartale, a indeksy powinny zacząć to dyskontować od września. Sytuacja może nieco przypominać rok 2005 ze słabością małych spółek i spowolnieniem gospodarki.

Zagadką pozostaje zasięg ostatnich spadków, który zależy od sytuacji w USA. Nie zakładałem, że WIG spadnie mocno poniżej 50 tys., ale w USA korekta może się przekształcić w krach jak w 2011 r., a słabość DAX pokazuje, że inwestorzy obawiają się takiego scenariusza — tłumaczy Jarosław Niedzielewski, dyrektor departamentu inwestycji Investors TFI.

Seweryn Masalski, zarządzający MM Prime TFI, zwraca uwagę, że sytuacja w Rosji i na Ukrainie szczególnie mocno dotyka Polskę, ze względu na istotny udział eksportu na Wschód. Z drugiej strony mamy cały czas dużo pozytywnych sygnałów — wskaźniki koniunktury PMI powyżej 50 dla większości krajów rozwiniętych i rozwijających się.

— Nie uważam obecnej sytuacji za początek bessy, gdyż dotychczas nie wystąpiły zjawiska, które zwykle zwiastowały koniec hossy w Polsce. Mam na myśli: rosnącą inflację, podwyżki stóp procentowych, zwiększający się udział zapasów w strukturze wzrostu PKB. Spodziewam się w związku z tym co najwyżej kilkuprocentowego pogłębienia korekty, które zostanie wykorzystane do zakupów akcji po niższych cenach. Czynnikiem ryzyka jest oczywiście to, co dzieje się za wschodnią granicą — uważa Seweryn Masalski.

Paweł Grubiak, członek zarządu Superfund TFI, również pozostaje optymistą. Jego zdaniem, pozytywny wpływ na inwestorów powinien mieć „efekt OFE”.
— Jeszcze dwa tygodnie temu nikt nie spodziewał się, że chęć pozostania w funduszach wyrazi 1,7 mln Polaków. Miesięcznie do OFE trafiać będzie zatem nawet 150 mln zł. I choć w porównaniu z napływem gotówki przed reformą kwota ta jest niewielka, to pieniądze te powinny wspierać popyt na warszawskim parkiecie — przekonuje Paweł Grubiak.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jagoda Fryc

Polecane