Spokojnie przed Świętem

Marek Druś
23-11-2006, 00:00

Ostatnia sesja na amerykańskich giełdach przed Świętem Dziękczynienia przebiegła w spokojnej atmosferze. Handel był mniejszy niż zwykle, dominowały niewielkie zmiany kursów. W pierwszej części sesji indeksy poszły w dół po wiadomości z Uniwersytetu Michigan, że listopadowy wskaźnik nastrojów konsumentów miał niższą wartość niż oczekiwano. Nie było jednak wielu chętnych do pozbywania się akcji. Inwestorzy czekają na wyniki „Czarnego Piątku”, czyli dnia tradycyjnych przecen w sklepach. Dzień po Święcie Dziękczynienia najlepiej wskaże, w jakich nastrojach są konsumenci. Pozytywnym sygnałem był spadek notowań ropy poniżej 60 USD.

Wśród blue chipów ze średniej Dow Jones największym wzrostem kursu wyróżniała się Alcoa. Największy na świecie producent aluminium zapowiedział restrukturyzację — zredukuje zatrudnienie o około 7 tys. osób. Koncern zdecydował przenieść część aktywów do joint venture z norweską Orklą. Najmocniej taniejącym blue chipem był General Motors. Kirk Kerkorian postanowił sprzedać w tym tygodniu 14 mln akcji koncernu, stanowiących 2,5 proc. jego kapitału. Rekordowo drożały akcje Della. Producent PC-tów miał znacznie lepsze wyniki niż oczekiwano.

W Europie większość giełd kończyła dzień spadkami. We Frankfurcie DAX rósł tylko dzięki dużemu wzrostowi kursu Deutsche Boerse, której akcje drożeją już trzeci dzień w oczekiwaniu na kolejne wieści dotyczące konsolidacji giełd. Dane z USA osłabiły notowania spółek mocno zaangażowanych za oceanem, m.in. Alcatela i ING.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Spokojnie przed Świętem