Czytasz dzięki

Spółka fiskusa przyjrzy się oświadczeniom

GSU
opublikowano: 05-06-2020, 17:00

Aplikacje Krytyczne, które w przetargu na body leasing najwyżej oceniły ofertę wykonawcy deklarującego posiadanie w bazie imponującej liczby ponad 40 tys. konsultantów, podjęły działania weryfikacyjne w tej sprawie.

Aplikacje Krytyczne (AKMF), spółka kontrolowana przez Ministerstwo Finansów, wydała oświadczenie w związku z dzisiejszym artykułem „PB”, w którym opisaliśmy prowadzony przez  AKMF przetarg na tzw. body leasing. Przypomnijmy, że najwyżej została oceniona oferta konsorcjum Euvic, które zadeklarowało posiadanie w bazie ponad 40 tys. konsultantów., w porównaniu z łącznie 7,7 tys. konsultantów, które zgłosiło pozostałych dziesięciu wykonawców. Zamawiający przed ogłoszeniem rozstrzygnięcia nie weryfikował liczby zadeklarowanych specjalistów, bazując na oświadczeniach.

„Przedmiotowe postępowanie nie zostało zakończone. Z żadnym z wykonawców nie została zawarta umowa ramowa. Na skutek złożonych odwołań, spółka podjęła działania weryfikacyjne oraz będzie oczekiwać na rozstrzygnięcie Krajowej Izby Odwoławczej, do którego postanowień się dostosuje” – informuje w oświadczeniu przesłanym „PB” Maciej Wardaszko, prezes AKMF.

Czy to oznacza, że spółka zweryfikuje oświadczenia przez rozprawą w KIO?

"Spółka Aplikacje Krytyczne jest w trakcie przygotowania odpowiedzi na złożone odwołania. W związku z tym udzielenie odpowiedzi nie jest możliwe" - informuje prezes. 

W oświadczaniu przypomina, co opisywaliśmy w artykule, że zapisy dokumentacji przetargowej były przedmiotem odwołania do KIO, ale zostało ono oddalone. 

„Mając na uwadze powyższe, tzn. potwierdzenie przez KIO prawidłowość skonstruowanego kryterium, jak również fakt, że wykonawcy powinni posiadać wiedzę, iż składanie fałszywych oświadczeń może być badane przez odpowiednie organy, zdecydowano o rozstrzygnięciu przetargu. Ewentualne wzywanie wykonawców do potwierdzenia, czy złożyli prawdziwe oświadczenia woli nie było zasadne na tym etapie, ponieważ trudno przypuszczać by zakwestionowali sami złożoną przez siebie ofertę. Zakwestionowanie zaś oświadczenia woli przez spółkę byłoby sprzeczne z przyjętą linią orzeczniczą – czytamy w oświadczaniu.

AKMF w oświadczeniu zaznaczają, że zgodnie z art.297 § 1 Kodeksu Karnego składanie fałszywych oświadczeń w celu uzyskani m.in. zamówienia publicznego, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Obecnie nie zidentyfikowano jednak przesłanek do złożenia zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez wykonawcę bądź wykonawców biorących udział w postępowaniu.

"W przypadku pojawienia się takiego podejrzenia na podstawie złożonych wyjaśnień, orzeczenia KIO bądź sądu, spółka niezwłocznie zawiadomi organy ścigania" - informuje prezes AKMF.

 

a9c2adc0-8c30-11e9-b683-526af7764f64
Newsletter ICT
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
Newsletter ICT
autor: Grzegorz Suteniec
Wysyłany raz w tygodniu
Grzegorz Suteniec
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GSU

Polecane