Spółka-matka Greensill Capital zostanie zlikwidowana

opublikowano: 22-04-2021, 12:01

Wierzyciele australijskiej spółki, która jest właścicielem upadłego Greensill Capital, uzgodnili jej likwidację, donosi AFP.

Wśród wierzycieli, którzy opowiedzieli się za likwidacją Greensill Capital Pty Ltd podczas wideokonferencji w czwartek, byli Credit Suisse i Stowarzyszenie Niemieckich Banków, poinformował administrator upadłej spółki, Grant Thornton.

Administrator będzie obecnie likwidował działalność Greensill i próbował sprzedawać części jego biznesu, który od 2011 roku budował australijski bankier Lex Greensill.

Greensill Capital, firma specjalizująca się w udostępnianiu płynności firmom przemysłowym, upadł w marcu w Wielkiej Brytanii, gdzie prowadził większość działalności. Stało się to po tym jak jego partnerzy odmówili mu dalszego finansowania. Upadek Greensill Capital zagroził utratą ok. 50 tys. miejsc pracy w firmach, którym firma udostępniała płynność.

W Wielkiej Brytanii sprawa stała się głośna także z powodu powiązań Greensill Capital z politykami najwyższego szczebla. Lex Greensill miał mieć bliskie kontakty z premierem Davidem Cameronem. Dwa lata po tym jak polityk musiał ustąpić z powodu porażki w referendum z 2016 roku w sprawie brexitu, został zatrudniony przez Greensilla jako doradca, otrzymując opcje na akcje spółki warte potencjalnie wiele milionów. W tym roku Cameron miał prywatnie lobbować m.in. u ministra finansów za ratowaniem firmy przez rząd.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, AFP

Polecane