Spółka zamierza podwoić obroty

Szymon Szadkowski
opublikowano: 12-10-1998, 00:00

Spółka zamierza podwoić obroty

Kandydat na giełdę przejmuje inne firmy z branży

28,7 mln zł z emisji akcji Hydrobudowa Gdańsk przeznaczy na gruntowną modernizację oraz zakup nowoczesnych maszyn i technologii.

Hydrobudowa Gdańsk dzięki przeprowadzonej w maju 1998 r. emisji 1 mln 600 tys. akcji serii E, które w transzy dla inwestorów zewnętrznych objęte zostały przez XI NFI, Kredyt Bank PBI, PBR i BPH, zamierza gruntownie zmodernizować swoje zaplecze produkcyjne. Tegoroczna emisja przyniosła Hydrobudowie Gdańsk 28 mln 701 tys. zł. Tymczasem najbliższe nakłady inwestycyjne gdańskiej spółki przekroczą 33 mln 700 tys. zł.

Pieniądze na ekspansję

Firma nie tylko się modernizuje, ale także kupuje inne spółki. Na ten cel przeznaczyła w tym roku ponad 33 mln zł. Niedawno gdańskie przedsiębiorstwo kupiło od czternastu funduszy NFI 60 proc. akcji Hydrobudowy Nowy Dwór Mazowiecki, a także — od Huty Katowice — pakiet 12 proc. udziałów w RudoPorcie Gdańsku.

Giełda dla wiarygodności

XI NFI, Pierwszy Polski Fundusz Rozwoju PBR, Bank Przemysłowo-Handlowy i Kredyt Bank PBI chcą wprowadzić spółkę na giełdę, głównie po to, by uwiarygodnić ją w oczach potencjalnych kontrahentów. Jej debiut na rynku podstawowym ma nastąpić jeszcze w tym roku. Do sprzedaży w publicznej emisji przewidziano 400 tys. akcji serii E na okaziciela, o wartości nominalnej 5 zł każda.

— Spółka nie potrzebuje gwaranta emisji. Przygotowania do publicznej emisji były robione dużo wcześniej. Czas na debiut nie jest odpowiedni, ale teraz już się nie wycofamy, zaryzykujemy — twierdzi Wiesław Ochnik, prezes Hydrobudowy Gdańsk.

Na razie Hydrobudowa działa na rynku Polski północnej, ale po debiucie giełdowym chce rozszerzyć swoją działalność na Polskę południową i centralną. Dziś ma 4-proc. udział w rynku krajo- wym, ale chce go podwoić.

Hydrobudowa zajmuje się budownictwem hydrotechnicznym, głębokim fundamentowaniem i budowami inżynieryjno-przemysłowymi.

Spółka z historią

Największe dotychczasowe budowy spółki to m.in. Port Północny w Gdańsku, baza kontenerowa w Gdańsku, terminale promów pasażerskich w Gdańsku i Świnoujściu oraz oczyszczalnia ścieków w Gdańsku.

Hydrobudowa Gdańsk realizuje ponad 20 inwestycji o wartości powyżej jednego miliona zł każda. Do najpoważniejszych należy m.in. zabezpieczenie ujścia Wisły i klifu morskiego w Jastrzębiej Górze oraz budowa stacji pomp przy rurociągu pomorskim.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Szymon Szadkowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Spółka zamierza podwoić obroty