Spółki chcą wsparcia pośredniaków

opublikowano: 08-10-2017, 22:00

Przedsiębiorców niepokoi plan zmniejszenia w przyszłym roku wydatków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego.

Nadarza się znakomita okazja, aby zmienić zasady działania urzędów pracy — uważają przedsiębiorcy. Ich zdaniem, malejące bezrobocie sprzyja temu, aby instytucje te stały się znaczącym partnerem dla pracodawców. Oczekują oni aktywnego wsparcia w dotarciu do potencjalnych pracowników.

— Firmy potrzebują pomocy, szczególnie formalnej, w zatrudnieniu pracowników zza granicy. Jest to obecnie najszybszy sposób obsadzenia wakatów przez osoby mające kwalifikacje — uważa Jakub Gontarek z departamentu pracy, dialogu i spraw społecznych Konfederacji Lewiatan. Jego zdaniem, obecna sytuacja na rynku pracy staje się wyzwaniem nie tylko dla pracodawców, ale także dla instytucji państwowych, szczególnie urzędów pracy — i w związku z tym zakres ich zadań powinien zostać dostosowany do nowej sytuacji.

Przedsiębiorcy zwracają uwagę np. na potrzebę zmiany polityki aktywnych form przeciwdziałania bezrobociu, a jednym z najważniejszych ich postulatów jest aktywizacja kobiet, osób niepełnosprawnych i długotrwale bezrobotnych.

Pracodawcy oczekują też wsparcia w kształceniu ustawicznym i doszkalaniu pracowników, szczególnie z dofinansowaniem z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS).

— Niestety, w planach wydatków funduszu w 2018 r. zmniejszono je aż o 47 proc. Jest to szczególnie ważne, gdyż partnerzy społeczni w uchwale Rady Dialogu Społecznego zgodzili się, że zasoby KFS powinny systematycznie rosnąć do 6 proc. wartości Funduszu Pracy w 2020 r. W przyszłym roku będą wynosić tylko 1,3 proc. — podkreśla Jakub Gontarek. Według Lewiatana urzędy pracy też powinny być zaangażowane w rozwój doradztwa zawodowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy