Spółki informatyczne czekają na miodowe lata

Sebastian Gawłowski
opublikowano: 29-10-2007, 00:00

Branża informatyczna od dłuższego czasu nie rozpieszcza inwestorów. Mają jednak nadejść lepsze czasy, głównie dzięki środkom z UE.

Fakty są nieubłagane. Wartość indeksu WIG-Informatyka wzrosła w tym roku o 13 proc., podczas gdy indeks szerokiego rynku WIG zyskał w tym czasie aż ponad 30 proc.

Jednak pomimo ograniczonego zaufania inwestorów do firm informatycznych wciąż wiążą oni duże nadzieje z tą branżą. A prognozy są dla krajowych spółek informatycznych korzystne. Wysoka dynamika wydatków na IT ma utrzymywać się w najbliższych latach. Na razie gorsze czasy firmy wykorzystują głównie na fuzje i przejęcia.

Od dłuższego czasu największą bolączką branży IT jest zastój w kontraktach sektora publicznego. Na braku nowych, dużych kontraktów od administracji państwowej cierpią szczególnie najwięksi gracze rynkowi. Najjaskrawszym przykładem jest Sygnity, który nie potrafi zastąpić deficytu zamówień z tego źródła. Hossa dla IT ma wrócić, dzięki unijnemu programowi Innowacyjna Gospodarka. Wielkie projekty za 1 mld EUR (m.in. system ochrony zdrowia i elektroniczny dowód osobisty) mają ruszyć w przyszłym roku. Największe szanse na udział w tym torcie mają giełdowe grupy Asseco, Comarch oraz właśnie Sygnity, powstały z połączenia Computerlandu i Emaksu.

Ten rok w branży należy do Asseco Polska. Grupa dynamicznie się rozwija, realizuje zagraniczne przejęcia i wprowadza swoje spółki na giełdę (w najbliższych miesiącach na rynku może być nawet pięć firm pod szyldem Asseco). Jednak prawdziwym hitem roku jest przejęcie Prokomu, zresztą największego akcjonariusza Asseco. W obliczu politycznego zamieszania wokół Ryszarda Krauzego obie firmy zamienią się pozycją lidera największej polskiej grupy IT.

Mniejsze spółki IT, których głównymi klientami jest sektor małych i średnich przedsiębiorstw, przeżywają swój boom. Coraz lepsze wyniki firm, pomoc z UE i rosnąca chęć do inwestycji sprawiają, że popyt na produkty informatyczne stale się zwiększa. Na szczególną uwagę zasługuje Macrologic. Dobre perspektywy ma Techmex, który zbudował pozycję w systemach informacji przestrzennej (GIS) i liczy na duże międzynarodowe kontrakty. Chętnie również kupowane są akcje debiutantów giełdowych z tego sektora. Na GPW wchodzą głównie mniejsze i niszowe firmy IT (producenci oprogramowania lub integratorzy), które dzięki zastrzykowi kapitału chcą głównie przejmować jeszcze mniejsze podmioty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy