Spółki na Podkarpaciu słabo przędą

opublikowano: 04-11-2018, 22:00

To region, w którym działa najwięcej mikrofirm z problemami finansowymi. Najlepiej mają się przedsiębiorcy z województwa świętokrzyskiego.

W najgorszej kondycji finansowej znajdują się mikroprzedsiębiorcy z województwa podkarpackiego — wynika z raportu „Bezpieczeństwo finansowe małych firm w Polsce”, opracowanego przez spółkę faktoringową Smeo we współpracy z biurem informacji gospodarczej Erif. Aż 68 proc. badanych z tego regionu na przestrzeni ostatnich dwóch lat doświadczyło trudności finansowych. Niewiele lepiej jest w województwie lubelskim, wielkopolskim i warmińsko-mazurskim, w których problem dotyczy ponad połowy mikroprzedsiębiorstw. Najlepiej w dziedzinie finansów radzą sobie podmioty z województwa świętokrzyskiego, lubuskiego, pomorskiego i łódzkiego, w których tylko co trzecia firma zgłaszała problemy.

Zobacz więcej

fot. Borys Skrzyński

Przy tym jako główną przyczynę finansowych niepowodzeń badane spółki najczęściej wskazują na niską sprzedaż. W pięciu województwach, w których problemy finansowe pojawiają się najczęściej, czynnik ten ma wyraźnie mniejsze znaczenie niż w pozostałych regionach kraju. Częściej za to przyczyną kłopotów okazują się tam reklamacje składane przez klientów (16 proc. przy średniej krajowej 10 proc.). Rekordowo często oczekiwaniom klientów nie są w stanie sprostać firmy ze znajdującego się w najgorszej sytuacji finansowej województwa podkarpackiego. Aż 30,8 proc. ankietowanych popada z tego powodu w kłopoty finansowe.

Autorzy badania podsumowują, że na kondycję przedsiębiorców w dużej mierze wpływają zatory płatnicze. Najgorzej mają małe firmy, ze względu na słabą pozycję negocjacyjną w kontaktach z większym kontrahentem. Do tego dysponują one niewielkimi rezerwami gotówki. Zgodnie z danymi Smeo i Erif, aż 62,5 proc. mikrofirm w Polsce w ciągu ostatnich dwóch lat nie otrzymało płatności za dostarczone towary lub usługi.

Najlepiej ze ściąganiem należności radzą sobie firmy w zachodniopomorskim i świętokrzyskim. Trudności w tym zakresie odnotował tam zaledwie co czwarty mikroprzedsiębiorca. Najgorzej sytuacja wygląda w lubelskim, małopolskim i śląskim, gdzie ponad 75 proc. firm zdarza się nie dostać zapłaty od klientów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu