Spółki paliwowe osłabiły kondycję europejskich giełd

opublikowano: 15-11-2001, 18:55

Czwartkowa sesja jest już drugą z rzędu, na której spadła wycena spółek paliwowych wbrew zwyżkowym tendencjom panującym na rynku. W wyniku przeceny sektora petrochemicznego główne indeksy Starego Kontynentu zakończyły dzień niewielkimi zmianami: londyński FTSE stracił 0,05 proc., tyle samo zyskał paryski CAC 40, wyjątkiem był DAX rosnąc o 1,07proc.

Bezpośrednią przyczyną przeceny spółek paliwowych jest spadek cen ropy na rynkach światowych. Po porannym spadku poniżej 18 dolarów, do poziomu najniższego od dwóch lat, kurs baryłki ropy Brent z grudniową dostawą odrobił większość strat do 18,6 dolarów. Niska cena paliwa jest wyrazem rozczarowania decyzją krajów OPEC, który warunkowo zmniejszy wydobycie o 1,5 mln baryłek dziennie. Warunek jednak jest trudny do spełnienia, gdyż pozostali producenci surowca mogą nie ograniczyć wydobycia o dalsze 0,5 mln baryłek. W efekcie osunęły się notowania spółek naftowych: TotalFinaElf (-7,07 proc.), Royal Duth (-6,3 proc.), Shell T&T (-6,2 proc.), British Petroleum (-7,5 proc.) i Enterprise Oil (-10,6 proc.).

Z kolei niekwestionowanymi liderami wzrostu okazały się w czwartek akcje linii lotniczych. Akcje przewoźników zostały mocno przecenione po ostatniej katastrofie Airbusa w Nowym Jorku, w związku z obawami o kolejny atak terrorystów. Tymczasem specjaliści wstępnie wykluczyli terrorystyczne podłoże wypadku. Według ostatnich doniesień przyczyną katastrofy jest najprawdopodobniej turbulencja wywołana przez startującego wcześniej Jumbo Jeta. Oznacza to, że pomiędzy startami samolotów nie zachowano wystarczającego odstępu czasowego. Po tych informacjach wzrosły akcje praktycznie wszystkich linii lotniczych: British Airways (+17,8 proc.), Air France (+ 10,14 proc.) i Lufthansy (+8,3 proc.).

Paweł Kubisiak, p.kubisiak@pb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Spółki paliwowe osłabiły kondycję europejskich giełd