Spółki sprzedały akcje za prawie pół biliona dolarów

opublikowano: 30-06-2014, 12:40

Prawie pół biliona dolarów pozyskały od początku tego roku spółki na całym świecie ze sprzedaży swoich akcji. To najlepszy wynik dotyczący pierwszego półrocza od 2007 r., informuje Reuters.

Tak dobry wynik jest m.in. rezultatem rekordowych poziomów na rynkach akcji i niskiej zmienności oraz wykorzystania przez emitentów silnego popytu ze strony inwestorów.
Całkowita globalna aktywność na rynku sprzedaży akcji podliczona została przez agencję Thomson Reuters na 449,1 mld USD. To o 16 proc. więcej niż w pierwszym półroczu 2013 r. W drugim półroczu minionego roku wartość sprzedanych akcji oszacowano na 254 mld USD.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Boom w pierwszych sześciu miesiącach bieżącego roku przeżywał rynek ofert IPO. Łączna ich wartość wyniosła 107,2 mld USD co oznacza wzrost o 60 proc. Inwestorzy skupili swoją uwagę przede wszystkim na Europie, wykorzystując ożywienie w regionie i tani pieniądz emitowany przez banki centralne, pomimo zawirowań na Ukrainie, które opóźniło oferty kilku rosyjskich spółek.

Wartość środków pozyskanych poprzez IPO europejskich spółek podskoczyła w spektakularnym stylu, aż o 250 proc. do 41,2 mld USD. Pojawił się jednak sygnał ostrzegawczy w postaci lekkiego schłodzenia koniunktury w ostatnich tygodniach.

Liderem wśród instytucji przeprowadzających na zlecenie klientów oferty sprzedaży został po pierwszym półroczu bank Goldman Sachs. Obsłużył łącznie 221 transakcji o wartości 43,3 mld USD. Kolejna dwa miejsca na pudle przypadły innym amerykańskim gigantom, BofA Merrill Lynch i JP Morgan.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy