Spółki z najlepszymi relacjami inwestorskimi na GPW (RANKING)

opublikowano: 11-04-2013, 09:50

LPP i Orlen zbudowały najlepsze relacje z profesjonalnymi uczestnikami rynku — wynika z badania Giełdowa Spółka Roku.

PEŁNY RANKING "GIEŁDOWA SPÓŁKA ROKU" (cena: 3000 zł) GRATIS DLA WSZYSTKICH UCZESTNIKÓW WARSZTATÓW "RELACJE INWESTORSKIE" - szczegóły >>

None
None

Ponad 180 maklerów, doradców i analityków, ankietowanych przez TNS Polska na zlecenie „Pulsu Biznesu”, nie miało wątpliwości, że wzorcowe relacje z inwestorami mają właściciel m.in. marki Reserved i płocki koncern paliwowy. Obie firmy wysokie noty zbierają nie po raz pierwszy: ranking za 2011 r. wygrał Orlen, a LPP było piąte.

Prymusi dostali brawa za m.in. otwartość na kontakty z ekspertami i inwestorami oraz przejrzysty i aktualny serwis inwestorski na stronach internetowych. Znaleźć można tam nie tylko raporty bieżące i okresowe, ale też kalendarz wydarzeń, relacje z obrad walnych zgromadzeń, rekomendacje analityków i prezentacje.

Za plecami najlepszych uplasowały się KGHM i Cyfrowy Polsat, a dalej CEZ, Apator i Azoty Tarnów. W szerokiej czołówce, co nie powinno być niespodzianką,dominują blue chipy, i to także te (jak TVN), które w innych kategoriach rankingu GSR zebrały niskie noty. Ze spółek z WIG20 najgorzej oceniane są relacje inwestorskie Grupy Lotos — spółka znalazła się w połowie drugiej setki zestawienia. Na samym dnie klasyfikacji znaleźli się upadli: ABM Solid, Intakus, Bomi i Hydrobudowa Polska.

Ta ostatnia spółka zanotowała zresztą jeden z największych spadków w kategorii — przed rokiem uplasowała się na początku drugiej setki, teraz — na początku czwartej. Mocno w dół poszła ocena relacji inwestorskich Idei TFI, DM IDMSA i PBG, a także — to niespodzianka — Coliana.

Zanurkował też m.in. Ciech (z 44. na 247. pozycję), hołubiona przez fundusze Elektrobudowa (z 47. na 224.) czy PZ Cormay (z 63. na 192. miejsce). Jeśli natomiast obecność wśród najlepszych pięćdziesięciu spółek w zestawieniu uznać za odzwierciedlenie wysokiej oceny relacji z inwestorami, to przez rok największy postęp stał się udziałem producenta części samochodowych ACE.

Firma awansowała z 310. na 41. miejsce. O 252 pozycje poprawił się też kontrolowany prze Romana Karkosika Krezus (wylądował na 26. miejscu), a o 212 — Black Lion. Jakościową poprawę dostrzeżono także m.in. w AC, ZPUE, Relpolu i Neuce.

Czołowa dziesiątka zestawienia:

1. LPP

2. Orlen

3. Cyfrowy Polsat i KGHM

5. CEZ

6. Apator i Azoty Tarnów

8. Bogdanka

9. Budimex

10. Asseco Business Solutions

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane