Spory optymizm przed posiedzeniem Fedu

Robert Kurowski
opublikowano: 11-12-2007, 00:00

Poniedziałkowa sesja przebiegała dość pozytywnie. Zwłaszcza biorąc pod uwagę poranne obawy co do stanu koniunktury, wywołane spadkami w Azji i na otwarciu w Europie. Warto zauważyć, że ponownie na krajowym rynku akcji doszło do różnego zachowania indeksów. Zdecydowanie najlepiej zachowywał się WIG20, a najsłabsze były mWIG40 i sWIG80. Sytuacja ta wynikała w dużej mierze z tego, że kilka dużych walorów skutecznie zyskiwało na wartości, powodując wzrost WIG20 (maksymalnie o 1,56 proc.) i decydując o wysokich (1,9 mld zł) obrotach na rynku ogółem (TP, KGHM, PGNiG, PKO BP, Pekao). Z drugiej strony spadki na szerokim rynku nie były szczególnie duże, co także technicznie nie przekreśla szans na kontynuację krótkoterminowego trendu wzrostowego.

Generalnie inwestorzy w Warszawie podejmując decyzje, patrzyli w kierunku rynków zagranicznych. W związku z tym pozytywne otwarcie sesji w USA przyczyniło się do obrony niewielkiego wzrostu na WIG20. W godzinach popołudniowych impet wzrostu WIG20 znacznie osłabł za sprawą zniżkującego kursu Telekomunikacji Polskiej (-0,92 proc. na zamknięciu sesji) i KGHM (-1,27 proc.). Przeciwwagą były rosnące ceny akcji PGNiG (+3,5 proc. po informacjach o kolejnych koncesjach) oraz banków: PKO BP (+1,02 proc.), BRE (+3,08 proc.) i BZWBK (+2,52 proc.).

Największym wzięciem w poniedziałek cieszyły się walory Elektromontażu Export. Podrożały aż o 38,08 proc. Przed spółką pojawiła się szansa na zawarcie decyzją sądu postępowania układowego z wierzycielami.

Na zamknięciu sesji WIG20 zyskał 0,54 proc. To dobra prognoza na kolejne dni. W bieżącym tygodniu spodziewać się jednak należy większych zmian na rynkach w momencie zakończenia posiedzenia amerykańskiego FOMC i ewentualnych decyzji w sprawie poziomu stóp procentowych w USA.

Robert Kurowski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Robert Kurowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Spory optymizm przed posiedzeniem Fedu