Spory szum, ale niewiele tropów

Konrad Białas, Dom Maklerski TMS Brokers S.A.
opublikowano: 25-09-2014, 09:17

Od środowego popołudnia wyraźnie skoczyła zmienność na parach dolarowych, choć brak jasnych przesłanych, co wywołało ruch. EUR/USD stoi szturmuje kluczowe wsparcie na 1,2750. Złoty odczuwa presję na crossach, ale sam EUR/PLN pozostaje stabilny blisko 4,17, obojętny na wydarzenia na głównych rynkach.

Jeśli Bloomberg w swoim artykule na temat rynku walutowego przypisuje wyłamanie EUR/USD poniżej 1,28 słabym danym z Niemiec (Ifo), których publikacja była ponad pięć godzin przed faktycznym ruchem kursu, to znaczy że nikt z przepytywanych przez dziennikarza traderów nie był w stanie dać jasnego wyjaśnienia przyczyn umocnienia dolara. Jak pisaliśmy wcześniej, mimo że jest powszechne przekonanie, że dolar powinien być mocniejszy w średnim i długim terminie, to na bieżącą chwilę brak było odważnych do pociągnięcia rynku. A jednak pierwszy taki „odważny” się znalazł a porządkowanie pozycji na koniec miesiąca (i kwartału) prawdopodobnie nastąpiło trochę wcześniej. EUR/USD przetestował zlecenia obrony przy okrągłym 1,28, ale popyt na amerykańską walutę uwidocznił się również na crossach z funtem, jenem. Dziś rano presja „przelewa się” na waluty Antypodów i rynki wschodzące. W nocy dolar nowozelandzki dodatkowo został osłabiony komentarzem szefa RBNZ, który pomimo ostatniego osłabienia waluty, wciąż uważa jej poziomy za wysokie, podsycając spekulacje o możliwej interwencji.
Na rynku dużo się mówiło o istotności 1,2750, które powinno się utrzymać przed październikowym posiedzeniem ECB. Dziś rano tą teorię można już wyrzucić do kosza i presja spadkowa na EUR/USD, jeśli się utrzyma, może pociągnąć za sobą inne crossy między dolarem a pozostałymi walutami G10. Spadający eurodolar to też zła wiadomość dla złotego w relacji do dolara.

W czwartkowym kalendarium znajduje się kilka pozycji z obu stron Atlantyku. Najistotniejsze wydają się dane z USA o 14:00 – wnioski o zasiłek dla bezrobotnych oraz zamówienia na dobra trwałego użytku za sierpień. Pierwsze powinny się utrzymać poniżej 300 tys. (prog. 299 tys.), w przypadku zamówień bez środków transportu oczekuje się wzrostu równoważącego spadek z lipca (0,6 proc. m/m, poprz. -0,7 proc.). Wcześniej (11:00) ze strefy euro poznamy dane o podaży pieniądza M3 w sierpniu. Dynamika podaży systematycznie się poprawia (prog. 1,9 proc. r/r, poprz. 1,8 proc.), choć w danych o kredycie dla przedsiębiorstw nie widać już takiego optymizmu –  dynamika powinna pozostać negatywna 28. miesiąc z rzędu (prog. -1,5 proc. r/r). Dziś także decyzje w sprawie stóp procentowych podejmują dwa banki centralne – w Czechach i Turcji (13:00); w obu przypadkach oczekujemy braku zmian w polityce pieniężnej. W lipcu Narodowy Bank Czech odroczył moment zaprzestania obrony limitu 27,00 EUR/CZK z drugiego kwartału 2015 na początek 2016, tym samym przynajmniej do tego czasu odwlekając użycie innych narzędzi polityki monetarnej. W Turcji stopy procentowe są za wysokie, jednak w obliczu słabości liry (USD/TRY najwyżej od pół roku) bank centralny nie odważy się na obniżkę. Z wystąpień przedstawicieli banków centralnych o 14:40 przemawiać będzie szef Banku Anglii Mark Carney.

 

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Białas, Dom Maklerski TMS Brokers S.A.

Polecane