Czytasz dzięki

Sposób na przerwy w dostawach

opublikowano: 13-08-2015, 22:00

Coraz popularniejsze na rynku są bypassy energetyczne, które zapewniają stały przepływ prądu mimo trudnych warunków atmosferycznych.

Zgodnie z polskim prawem gospodarstwo domowe nie może być odcięte od prądu przez więcej niż 48 godzin łącznie w ciągu roku. Tymczasem z powodu gwałtownych burz, silnych wiatrów, dużych opadów śniegu często dochodzi do zerwania albo uszkodzenia linii przesyłowych. Skutkiem są przewlekłe awarie, których naprawa trwa od kilkunastu godzin do paru dni. Dosyć często z takim problemem borykają się mieszkańcy terenów górskich czy leśnych, gdzie dostęp do infrastruktury jest utrudniony ze względu na warunki przyrodnicze. Najwyższa Izba Kontroli (NIK) alarmuje też, że w związku z licznymi remontami linii energetycznych w 2015 r. grozi Polakom wiele przerw w dostawach prądu. Zdaniem ekspertów, z tymi problemami można sobie radzić m.in. za pomocą tzw. bypassów energetycznych. Umożliwiają one stały przepływ prądu nawet w najtrudniejszych warunkach. Słupy mogą być wkopywane albo montowane na przenośnych podstawach. Ponadto dzięki niskiej emisji CO 2 to rozwiązanie zgodne z unijnymi normami ochrony środowiska.

— Kilkugodzinne przerwy w dostawach prądu to skutek przestarzałych, a przy tym bardzo awaryjnych słupów energetycznych, które wciąż są wykorzystywane w naszym kraju. Powtarzające się usterki sieci energetycznych powodują ogromne straty ekonomiczne i narażają dostawców prądu na ryzyko wypłacania odszkodowań za przerwy w dostawie. Modernizacja sieci energetycznych nie musi się wiązać z wielkimi kosztami. Inwestycja w bypassy energetyczne może zminimalizować wiele utrudnień związanych z naprawą i wymianą sieci przesyłowych. Dzięki tej innowacji dostawcy mogą ograniczyć czas i koszty awarii bądź modernizacji do minimum — mówi Zbigniew Szkopek, prezes firmy Alumast. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane