Sposób na szarą strefę

MARTA GÓRSKA
opublikowano: 03-06-2013, 00:00

Przekazywanie przez firmy części zadań na zewnątrz postrzegane jest głównie jako forma wygodna oraz obniżająca koszty, zwłaszcza informatyczne czy logistyczne.

Ale outsourcing staje się również sposobem rozwiązywania konfliktów oraz… likwidacji szarej strefy. Doskonałym przykładem może być obrót paletami. Niejasne standardy ich oceny powodują konflikty dostawców z odbiorcami, a poza tym palety stają się przedmiotem nielegalnego obrotu, przez co firmy ponoszą straty.

Problemy te eliminuje wyoutsourcowanie zarządzania paletami. Przenosi to ryzyko i odpowiedzialność na wyspecjalizowany podmiot zewnętrzny, a firma może skupić się na podstawowej działalności operacyjnej. Jak wykazały doświadczenia polskich przedsiębiorców, których dotyka utrata palet, nielegalny obrót tymi nośnikami jest wyjątkowo trudny do rozwiązania. Dopóki w systemie ich wymiany uczestniczyć będą skupy, nawet znakowanie palet nie jest skuteczne w egzekwowaniu prawa własności.

MARTA GÓRSKA

menedżer ds. marketingu CHEP Polska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MARTA GÓRSKA

Polecane