Spowolnienie jest pozorne

opublikowano: 19-05-2019, 22:00

W tym roku nie będzie powtórki rekordu na rynku inwestycji w nieruchomości komercyjne w Polsce.

Z najnowszego raportu CBRE Poland Market Outlook wynika, że suma transakcji w I kwartale 2019 r. wyniosła 745 mln EUR, czyli o 65 proc. mniej niż przed rokiem, kiedy przekroczyła 2 mld EUR. Eksperci CBRE prognozują jednak, że wartość lokowanego kapitału utrzyma się na podobnym poziomie co w 2018 r.

Jedną z największych transakcji w I kwartale i dotychczas największą w Gdańsku była sprzedaż przez Torusa filipińskiemu funduszowi ISOC biurowca Argon z kompleksu Alchemia za ok. 92 mln EUR.
Zobacz więcej

GDAŃSKI REKORD:

Jedną z największych transakcji w I kwartale i dotychczas największą w Gdańsku była sprzedaż przez Torusa filipińskiemu funduszowi ISOC biurowca Argon z kompleksu Alchemia za ok. 92 mln EUR. Fot. ARC

— Mimo że wynik pierwszych trzech miesięcy tego roku wygląda blado przy zeszłorocznym, nie ma powodu do niepokoju. Wysoka kwota w I kwartale 2018 r. wynikała głównie z jednej transakcji portfelowej — tłumaczy Przemysław Felicki, dyrektor w dziale rynków kapitałowych CBRE.

Aż 9 na 10 euro ulokowanych w nieruchomościach komercyjnych w naszym kraju pochodziło z zagranicznego kapitału. Największy udział miały Niemcy i Wielka Brytania (po 27 proc.). Dużą rolę odegrały też kapitały z Polski i USA, z wkładami po 9 proc. Ponad połowa wartości transakcji dotyczyła nieruchomości położonych poza Warszawą. Np. inwestycje w Krakowie wyniosły 120 mln EUR (16 proc.), a we Wrocławiu 110 mln EUR (15 proc.). Większość kapitału (72 proc.) została ulokowana w biurach — w Gdańsku wydano na nie całą kwotę, a w Krakowie — 78 proc. Na hotele, magazyny i galerie inwestorzy przeznaczyli odpowiednio około 12 proc., 11 proc. i 5 proc. wartości wszystkich kontraktów.

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu