Spóźnione, ale są

Urszula Zalewska
22-08-2005, 00:00

Na początku sierpnia PARP poinformowała o opóźnieniach w wypłacie dotacji z programu Phare 2002. Na szczęście udało się zdobyć pieniądze...

Zanim pieniądze trafią na konta beneficjentów, muszą przejść długą drogę. Komisja Europejska przekazuje środki na wniosek strony polskiej na zbiorcze konto Ministerstwa Finansów. Następnie rozdzielane są one na subkonta programów. Jeśli konto ministerialne jest puste, instytucje odpowiedzialne za wypłaty tracą płynność, a dotacje trafiają do beneficjentów z opóźnieniem.

— Prace w KE nad wnioskami trwają po kilka miesięcy. Z kolei zgodnie z obowiązującymi procedurami nie możemy dostać pieniędzy wcześniej niż po wykorzystaniu 70 proc. przekazanej nam transzy. Stąd opóźnienia — wyjaśnia Monika Karwat-Bury z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).

Dodaje, że problemy z płatnościami dotyczą jedynie Programu Sektorowego MSP i Innowacyjność — dwóch partii wniosków, dla których terminy płatności minęły 30 czerwca i 30 lipca.

Resort finansów zdecydował o pożyczce na pokrycie zobowiązań wobec beneficjentów programu.

— Ministerstwo finansów przeznaczy na ten cel część środków z programu Bezpieczeństwo i Higiena Pracy w sektorze MSP — wyjaśnia Ewa Swędowska, zastępca dyrektora Departamentu Przedsiębiorczości w MGiP.

Kiedy zatem zaczną się wypłaty?

— Pieniądze zostały przelane na nasze konto 18 sierpnia. Od tego dnia ruszyliśmy z wypłatami — zapewnia Monika Karwat-Bury.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Urszula Zalewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Strona główna / Spóźnione, ale są