Sprawca „kryptozimy” aresztowany w Czarnogórze

opublikowano: 24-03-2023, 08:36
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

W Czarnogórze został aresztowany Kwon Do-hyeong, znany także jako Do Kwon, twórca blockchainowej platformy, na której bazował stablecoin TerraUSA i token Luna. Ich upadek przyczynił się do ok. 40 mld USD strat na rynku krypowalut, informuje CNN.

Kwon był poszukiwany przez władze USA, Korei Południowej i Singapuru, które oskarżają go m.in. o oszustwo i złamanie prawa finansowego. Został zatrzymany na lotnisku w Podgoricy, stolicy Czarnogóry, kiedy stwierdzono, że posługuje się fałszywymi dokumentami.

fot. Istock
fot. Istock

Kwon prowadził z Singapuru blockchainową platformę Terraform Labs, na której bazowały stablecoin TerraUSD (UST) i token Luna. Ich upadek w maju 2022 roku uważany jest za przyczynę tzw. kryptozimę, czyli okresu bessy kryptowalut.

Bloomberg informuje, że wraz z Kwonem w Podgoricy został zatrzymany także Han Chang Joon, dyrektor finansowy Terraform. Agencja pisze, że obaj Koreańczycy chcieli lecieć do Dubaju. Posługiwali się sfałszowanymi dokumentami kostarykańskimi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnn.com

Polecane