Sprawdzian gotowości dla administratorów

opublikowano: 25-05-2017, 22:00

Na stronie GIODO ruszyła akcja pomocy w przygotowaniach do nowych zasad ochrony danych osobowych.

Administratorzy danych mogą ocenić, czy i w jakim stopniu są przygotowani do reformy ochrony danych osobowych, której zasady mają być stosowane w krajach Unii Europejskiej (UE) od 25 maja 2018 r. Na rok przed tym terminem Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (GIODO) przygotował zestaw pytań, który może pomóc przedsiębiorcom ustalić, co powinni zrobić, aby przetwarzać informacje zgodnie z nowymi przepisami. GIODO udostępnia pytania na stronie internetowej (www. giodo.gov.pl) i zapowiada, że każdego dnia będą dodawane wyjaśnienia do kolejnego zagadnienia.

Jak niejednokrotnie pisaliśmy w „Pulsie Biznesu”, reforma jest wynikiem przyjętego przez UE rozporządzenia, którego przepisy są wiążące dla wszystkich jej członków. GIODO przypomina, że ten akt znacząco zmieni dotychczasowe podejście do ochrony danych, czyniąc administratorów w większym niż dotychczas stopniu podmiotami odpowiedzialnymi za zgodne z prawem przetwarzanie informacji. Jednocześnie muszą być oni przygotowani na spełnienie zwiększonych praw osób, których dane dotyczą.

W konsekwencji w wielu firmach niewykluczona będzie modyfikacja stosowanych obecnie rozwiązań. Unijna reformanakłada na przedsiębiorców np. więcej obowiązków związanych z informowaniem klientów o zasadach przetwarzania ich danych, pozyskania w tym celu określonych informacji, a także o ich prawach. Niestosowanie się do nowych zasad przetwarzania danych osobowych może zakończyć się m.in. odpowiedzialnością finansową — administracyjnymi karami pieniężnymi nawet do 20 mln EUR lub 4 proc. całkowitego rocznego światowego obrotu, albo odpowiedzialnością cywilną, gdyż osoby, których dane dotyczą, będą miały prawo dochodzić od administratora danych lub podmiotu przetwarzającego odszkodowania za szkodę majątkową lub niemajątkową spowodowaną naruszeniem przepisów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Sprawdzian gotowości dla administratorów