Sprawdzony podatnik

Andrzej Malinowski
opublikowano: 25-09-2006, 00:00

Na forum sejmowej Komisji Finansów Publicznych dyskutowano ostatnio o rządowym projekcie zmian w ordynacji podatkowej. Jedną z nowości, jaką przewiduje ten projekt, jest instytucja sprawdzonego podatnika. Zdaniem ekspertów Konfederacji Pracodawców Polskich, byłoby to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ znacznie ułatwiłoby prowadzenie działalności gospodarczej.

Status sprawdzonego podatnika przysługiwałby tym, którzy prowadzą działalność gospodarczą przynajmniej 36 miesięcy, ich firmy nie są w stanie likwidacji, upadłości i nie figuru- ją w rejestrze dłużników niewypłacalnych, a ponadto w okresie ostatnich 24 miesięcy kontrole nie ujawniły w nich zaległoś-ci podatkowych większych niż 3 proc. należnego podatku. Przedsiębiorca, który uzyska taki status, skorzysta z wielu przywilejów. Na przykład z tego, że jeśli odwoła się od decyzji wydanej wobec niego, to nie zostanie ona wykonana do czasu wydania decyzji ostatecznej.

Druga ważna sprawa dotyczy kontroli w firmie. Sprawdzony podatnik będzie powiadamiany o planowanej kontroli z miesięcznym wyprzedzeniem. Takie rozwiązanie przyniosłoby korzyści również organom kontrolującym. Potwierdzają to wyniki pilotażowego programu, który był prowadzony w trzech województwach: dolnośląskim, lubelskim i pomorskim. Przygotowując się do zapowiadanej kontroli, podatnicy złożyli w sumie 96 korekt deklaracji, a na konta urzędów skarbowych wpłacili prawie 120 tys. zł tytułem należności podatkowych jeszcze przed wszczęciem kontroli. Obie zmiany to krok w dobrym kierunku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Andrzej Malinowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu