Sprostowanie

Igor J. Mitroczuk, Marcin Bołtryk
opublikowano: 27-05-1999, 00:00

DO REDAKCJI

21 maja 1999 r. w „Pulsie Biznesu” ukazał się artykuł Marcina Bołtryka opatrzony tytułem „PAIZ połknął część budżetu”. Zarówno tytuł, jak i artykuł, wprowadza czytelników w błąd. Środki na funkcjonowanie Państwowej Agencji Inwestycji Zagranicznych określone są ustawą budżetową i nie wpływają na wielkość sum przeznaczonych na inne cele promocyjne.

Z tego powodu nieprawdziwe jest również drugie zdanie publikacji, informujące, że w Departamencie Promocji Gospodarczej Ministerstwa Gospodarki „suma przeznaczona na pomoc dla firm zmniejszyła się, ponieważ część środków pochłonęła działalność PAIZ”. Środki dla PAIZ zaplanowano jako oddzielną pozycję w ramach tej części budżetu Ministerstwa Gospodarki, która dotyczy promocji gospodarczej. Nie zależą one od decyzji ministra, lecz parlamentu. Z powyższego powodu nie jest również prawdziwe stwierdzenie zawarte w ostatnich zdaniach artykułu „W tym roku w budżecie promocji eksportu znalazły się również środki dla PAIZ. Suma przeznaczona na refundację udziału w imprezach zagranicznych została więc pomniejszona o koszty funkcjonowania organizacji” (...).

Leszek Buller, dyrektor biura zarządu PAIZ

(...) Muszę z żalem przyznać, że pan Bołtryk nie zrozumiał moich intencji, zamieszczając stwierdzenie, jakoby pomoc przeznaczona dla przedsiębiorstw została pomniejszona w celu sfinansowania działalności Polskiej Agencji Inwestycji Zagranicznych. Gdy otrzymałem tekst do autoryzacji, dokonałem sprostowania (...). Ogromne było moje zdziwienie, kiedy zobaczyłem treść artykułu, w której pan Bołtryk nie uwzględnił mojej uwagi. (...)

Zdecydowanie nie jestem przeciwnikiem PAIZ, Ministerstwo Gospodarki pełni finansową i merytoryczną kontrolę nad PAIZ, a w budżecie z góry określono kwoty przeznaczone zarówno na refundację udziału firm w imprezach targowo--wystawienniczych, jak i na PAIZ. Prosimy o wyjaśnienie czytelnikom, iż zmniejszenie środków na promocję dokonuje się od kilku lat i nie ma związku z działalnością PAIZ.

Igor J. Mitroczuk, dyrektor Departamentu Promocji Gospodarczej Ministerstwa Gospodarki

ODPOWIEDŹ AUTORA

Uważam, że tekst „PAIZ połknął część budżetu” nie wprowadza Czytelników w błąd. Fakt, że w budżecie na promocję eksportu znalazły się koszty działania PAIZ, nawet pomniejszając inne wydatki, nie stawia tej organizacji w niekorzystnym świetle. Ani PAIZ, ani Ministerstwo Gospodarki nie decydują o źródle finansowania organizacji. Jeśli idzie o meritum: w trakcie rozmowy pan Igor Mitroczuk powiedział (dysponuję nagraniem):

„Jak popatrzymy na tendencje od 1994 r., to cały czas pieniędzy realnie jest mniej — w tym roku nawet nominalnie, gdyż w budżecie na promocję eksportu (pozycja 9462 budżetu państwa) pojawił się PAIZ. Całe koszty funkcjonowania tej organizacji są w naszym budżecie, czyli o tyle jest mniej na imprezy”. Jedyną zmianą podczas autoryzacji, dotyczącą spornego fragmentu był odręczny dopisek: „Wyciąć — nie jestem anty PAIZ !”. Fragment ten nie został zatem opublikowany jako wypowiedź Pana Mitroczuka.

Marcin Bołtryk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Igor J. Mitroczuk, Marcin Bołtryk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Sprostowanie