Czytasz dzięki

Sprzeczne sygnały z chińskiej gospodarki

opublikowano: 31-08-2020, 06:29

W sierpniu 2020 aktywność chińskiego sektora przemysłowego spowolniła wzrost. Z kolei dane z sektora usług wskazały solidną zwyżkę. Te sprzeczne sygnały eksperci tłumaczą przede wszystkim problemami z powodziami. Podkreślają jednak, że drugiej na świecie pod względem wielkości gospodarce udało się jednak w dużej mierze wrócić do poziomu sprzed kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa, donosi Reuters.

Oficjalny wskaźnik PMI dla przemysły odnotował nieoczekiwany spadek do 51 pkt. z 51,1 pkt jakie wyliczono dla lipca. Tymczasem mediana prognoz zakładała wzrost do 51,2 pkt.

Chiny, produkcja, gospodarka
Zobacz więcej

Chiny, produkcja, gospodarka fot. Bloomberg

Spadkowi poddał się również subindeks aktywności mniejszych firm, który zniżkował do 47,7 pkt w sierpniu z 48,6 pkt miesiąc wcześniej. Z komunikatu Narodowego Biura Statystycznego wynika, że ponad połowa z małych firm nadal boryka się z brakami w popycie a ponad 40 proc. odczuwa lub obawia się problemów finansowych.

Nieco lepsza sytuacja ma miejsce w przypadku subindeksu nowych zamówień eksportowych, który w sierpniu podskoczył do 49,1 pkt z 48,4 pkt w lipcu, pozostając jednak poniżej bariery 50 pkt oddzielającej rozwój od kurczenia się.

Część firm w prowincjach Chongqing i Syczuanie zgłosiła negatywny wpływ ulewnych deszczy i powodzi, co spowodowało wydłużenie cyklu zaopatrzenia w surowce, zmniejszenie zamówień i spadek produkcji w fabryce – napisano w komunikacie NBS.

Zdecydowanie więcej optymizmu napływa jednak z sektora pozaprzemysłowego. W jego przypadku oficjalny wskaźnik PMI obejmujący usługi i budownictwo pokazał w sierpniu wzrost do 55,2 pkt z 54,2 pkt w lipcu.

Zdaniem ekonomistów banku HSBC daje to nadzieję, że w III kw. chińska gospodarka będzie rozwijała się w tempie 5,4 proc. r/r, zaś w IV kw. dynamika zwiększy się do 6,2 proc.

W okresie II kwartału PKB Chin zwiększył się o 3,2 proc. zaś prognoza na cały rok zakłada zwyżkę o jedynie 2,2 proc. co byłoby najsłabszym wynikiem od ponad trzech dekad. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane