Sprzedaż 17,6% akcji PKN możliwa przed prywatyzacją RG

27-05-2003, 14:24

(ISB) - Kolejny etap prywatyzacji PKN Orlen może nastąpić przed decyzją o ostatecznej strukturze kapitałowej grupy Rafinerii Gdańskiej, powiedział w wywiadzie dla agencji ISB Maciej Gierej, prezes Nafty Polskiej.

„Ideą scenariusza budowania grupy Lotos jest budowanie wartości Rafinerii Gdańskiej. To, jaki będzie sposób przyszłej prywatyzacji tej grupy będzie zależało od, między innymi, rozstrzygnięć, jakie nastąpią w akcjonariacie PKN Orlen” -powiedział Gierej.

Wcześniej przedstawiciele rządu mówili, że sprzedaż 17,6% akcji PKN Orlen należących do Nafty Polskiej nastąpi po rozstrzygnięciu sposobu prywatyzacji Rafinerii Gdańskiej.

Według informacji ISB, Nafta Polska w rekomendacji zaprezentowanej MSP przedstawiła budowanie grupy Lotos wokół Rafinerii Gdańskiej, jako najlepszą opcję rozwoju sektora. Jej realizacja nie będzie jednak równoznaczna z decyzją pozostawienia dwóch centrów przerobu ropy i dystrybucji paliw.

„My w rekomendacji nie przedstawiamy ostatecznego scenariusza prywatyzacji, wskazujemy warunki, od których będą zależały ostateczne rozstrzygnięcia.”

Nafta Polska przedstawiła różne scenariusze rozwoju sektora paliwowego w Polsce. Jednym z nich jest kontynuacja przetargu, w którym PKN Orlen wspólnie z Rotch Energy stara się o zakup 75% akcji RG. Inne scenariusze to konsolidacja obu rafinerii; tworzenie grupy Lotos, gdzie możliwymi opcjami jest zarówno jej samodzielny rozwój jak i wprowadzenie inwestora strategicznego. Ta ostatnia opcja nie wyklucza zaangażowania PKN Orlen w RG i stworzenia jednego centrum przerobu ropy i dystrybucji paliw, ale też otwiera możliwość wejścia innego inwestora i pozostawienie dwóch konkurencyjnych ośrodków.

Minister skarbu Piotr Czyżewski zapowiadał podjęcie decyzji w połowie czerwca.

„Może się tak zdarzyć, że nastąpią okoliczności, w których układ własnościowy Orlenu i jego połączenie z Rafinerią Gdańską nie będzie najrozsądniejszy z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego państwa.”

Obecnie Polska importuje wyłącznie rosyjską ropę. W ubiegłym roku ówczesny minister skarbu Wiesław Kaczmarek mówił, że warunkiem niezbędnym do całkowitej prywatyzacji sektora paliwowego w Polsce jest dywersyfikacja dostaw. Obecnie Nafta Polska z ramienia rządu prowadzi rozmowy o udziale firm sektora w odbudowie Iraku.

„Budowanie układu surowcowego z Rosjanami będzie, w przypadku powodzenia sprowadzania ropy irackiej, bardziej elastyczne” - powiedział Gierej.

Irak posiada drugie co do wielkości, po Arabii Saudyjskiej, zasoby ropy naftowej oszacowane na 112 mld baryłek. Niektóre źródła mówią o możliwych dodatkowych zasobach o wielkości 45-100 mld baryłek. Jednocześnie tylko 15 z odkrytych 73 pól było eksploatowanych. Koszty wydobycia ropy naftowej w Iraku są jedne z najniższych na świecie. Koszty wydobycia ropy na Bliskim Wschodzie wynoszą 1-3 USD za baryłkę.

Zdolności przerobowe PKN Orlen wynoszą 17,8 mln ton a Rafinerii Gdańskiej 4,5 mln ton. Według danych Nafty Polskiej w 2002 roku Orlen przerobił 12,47 mln ton ropy, o 1,3% więcej niż przed rokiem a Rafineria Gdańska - 3,93 mln ton, o 5,7% mniej niż przed rokiem. Jednocześnie sprzedaż paliw PKN Orlen spadła o 5,7%, podczas gdy sprzedaż RG wzrosła o 5,8%.

Udział PKN Orlen w rynku paliw wynosi około 62%, podczas gdy Rafinerii Gdańskiej - 20%. (ISB)

Marta Koblańska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Sprzedaż 17,6% akcji PKN możliwa przed prywatyzacją RG