Sprzedaż Grajewa przyniosła straty

Robert Grzeszczuk
opublikowano: 11-06-1999, 00:00

Sprzedaż Grajewa przyniosła straty

NIEPEWNOŚĆ: Maciej Dąbek, prezes Hetmana, nie może być pewien, czy po najbliższym posiedzeniu nowej rady nadzorczej utrzyma stanowisko.

Wyniki NFI Hetman pokazują, jak duży wpływ na takie instytucje jak fundusze inwestycyjne mają trudno przewidywalne zjawiska. Gdyby nie kryzys na Wschodzie, to być może Hetman, z realizowaną przez siebie strategią, byłby dziś jednym z najbardziej atrakcyjnych NFI.

Hetman od początku skoncentrował się na kilku branżach. Za kluczowe dla rozwoju funduszu uznano branże płyt drewnopochodnych oraz materiałów budowlanych. W średnim okresie za strategiczne uznano także spółki z sektora mięsnego (sprzedane pod koniec ubiegłego roku Campofrio).

Sprzedany został także wiodący pakiet akcji Zakładów Płyt Wiórowych w Grajewie, które, obok Zakładów Płyt Wiórowych Prospan w Wieruszowie, uważane były za najważniejsze w portfelu. W odpowiedzi na wezwanie niemieckiego Pfleiderera, Hetman sprzedał akcje Grajewa po cenie 35 zł za sztukę, co dało ponad 30,7 mln zł. Jednak z uwagi na to, że wartość bilansowa tych papierów była znacznie wyższa, fundusz poniósł na transakcji stratę 15,13 mln zł. Ona też obok odsetek od zobowiązań miała największy wpływ na wyniki funduszu w I kwartale.

Pfleiderer chce zostać także nabywcą akcji ZPW Prospan. Ostateczna umowa w tej sprawie ma zostać zrealizowana najpóźniej w październiku roku 2000.

W drugiej strategicznej branży, czyli materiałach budowlanych, miał się pojawić inwestor brytyjski. Obecnie jednak już wiadomo, że nic z tego nie będzie. Prowadzone są natomiast rozmowy z inwestorami niemieckimi i austriackimi.

Przed miesiącem w funduszu został utworzony kolejny holding sześciu spółek z Górnego Śląska. W skład konsorcjum weszły ZG Trzebionka, Górnicze Zakłady Dolomitowe, kopalnie piasku Szczakowa i Kotlarnia, a także Przedsiębiorstwo Robót Zmechanizowanych Budostal-8 oraz Przedsiębiorstwo Kompleksowej Realizacji Budownictwa Fabud.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Robert Grzeszczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Sprzedaż Grajewa przyniosła straty