Średnia stopa zwrotu OFE wyniosła -2,9% w maju

Internet Securities
opublikowano: 02-06-2006, 10:06

Średnia stopa zwrotu funduszy emerytalnych w maju wyniosła -2,9%, a wzorzec IRFU, złożony w 30% z indeksu WIG i w 70% z indeksu obligacji IROS spadł w ciągu miesiąca o -3,05%, wynika z raportu Analiz Online.

Średnia stopa zwrotu funduszy emerytalnych w maju wyniosła -2,9%, a wzorzec IRFU, złożony w 30% z indeksu WIG i w 70% z indeksu obligacji IROS spadł w ciągu miesiąca o -3,05%, wynika z raportu Analiz Online.

Zdaniem autorów raportu, majowa wyprzedaż na rynku akcji zniwelowała cały kwietniowy, bardzo dynamiczny wzrost. Ceny akcji wielu spółek po osiągnięciu 11 maja maksymalnego poziomu, rozpoczęły gwałtowny spadek. Podstawowe indeksy giełdowe WIG i WIG 20 zakończyły miesiąc na poziomach zbliżonych do tych, jakie można było obserwować w końcu marca.

Znacznie bardziej neutralna sytuacja panowała na rynku obligacji. Najlepiej wypadły inwestycje w papiery dwuletnie, których subindeks zyskał 0,3%. Dużo gorzej wypadł indeks dla segmentu 10-ciolatek, który stracił w maju -0,69%.

Najmniej traciły jednostki rozrachunkowe OFE Allianz Polska -2,19% i OFE Polsat -2,37. Powrót rynkowej dekoniunktury najdotkliwiej odczuli uczestnicy związani z ING NNP -3,39% oraz OFE Winterthur – 3,3%. Ten ostatni w obliczu szalonych wzrostów na rynku akcji zajął z wynikiem -2,1% przedostatnią pozycję.

Majowe wyniki nie wpłynęły na zmiany w długoterminowym rankingu. Liderami 36-miesięcznego zestawienia z ocenami 5a pozostały fundusze Generali, DOM oraz AIG. Więcej zmian zaszło w rankingu krótkoterminowym, obejmującym okres 12 miesięcy. Do grona liderów, z najwyższą notą awansował OFE Polsat.

„Wiele wskazuje na to, że istotna poprawa pozycji w horyzoncie 12 miesięcy może w przypadku tego funduszu skutkować poprawą oceny w długiej perspektywie. W dość podobnej sytuacji jest OFE Pocztylion, który w horyzoncie 12 miesięcy może się poszczycić oceną na poziomie 5a” – czytamy w raporcie. (ISB)

amo/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane