Średniaki nie boją się inwestycji

opublikowano: 12-03-2018, 22:00

Dla grupy przedsiębiorstw, które zatrudniają od 50 do 249 pracowników, odczyt „Barometru EFL” w I kwartale tego roku był najwyższy w całym sektorze MSP i osiągnął poziom 62 pkt. — wynika z badania Ecorys na zlecenie Europejskiego Funduszu Leasingowego.

Okazuje się, że w tym okresie średnie firmy jako jedyne odnotowały wzrost wskaźnika kwartał do kwartału (o jeden punkt). Wyniki dla mikro- i małych przedsiębiorstw były o wiele niższe i wyniosły odpowiednio 51,8 pkt. oraz 56,9 pkt. Jak czytamy w raporcie, na wyniki znaczny wpływ miała mniejsza liczba przedsiębiorstw z sektora MSP, które oczekują na wzrost inwestycji. W przypadku średnich firm grupa optymistów wyniosła 44 proc. — co stanowi zaledwie 0,4 proc. spadek w porównaniu z IV kwartałem 2017 r. Wśród mikrofirm odsetek ten osiągnął poziom 20 proc., a wśród małych — 36 proc.

„Barometr EFL” jest wskaźnikiem informującym o skłonności firm z sektora MŚP do wzrostu. Jego wyniki mogą wynosić od 0 do 100 pkt. Wartości powyżej 50 pkt. oznaczają pozytywny kierunek zmian, który świadczy o warunkach sprzyjających wzrostowi przedsiębiorstw, natomiast poniżej 50 pkt. — negatywny. © Ⓟ

40 proc. Taki odsetek małych i średnich przedsiębiorstw optymistycznie patrzy na perspektywy sprzedaży i liczy na większy przychód. W przypadku firm mikro- jest to 32 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Kostro

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Firmy / Średniaki nie boją się inwestycji