Środa sprzedaje szpital

AMB
opublikowano: 25-01-2010, 00:00

Władze powiatu liczą, że przyszły inwestor w ciągu 5 lat wybuduje nowy szpital.

Władze powiatu liczą, że przyszły inwestor w ciągu 5 lat wybuduje nowy szpital.

Starostwo powiatowe w Środzie Śląskiej wystawiło na sprzedaż centrum medyczne.

— Chcemy sprywatyzować 100 proc. udziałów spółki, która prowadzi czterooddziałowy szpital na ponad 130 łóżek i poradnię specjalistyczną — informuje Zuzanna Jaskuła, kierownik Wydziału Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych starostwa.

Do prywatyzacji powiat skłoniła zbliżająca się data wejścia w życie nowych standardów funkcjonowania placówek medycznych.

— Szpital działa w budynku liczącym ponad 150 lat. Tego obiektu nie da się przystosować do nowych wymogów, które zaczną obowiązywać w 2015 r. — a jeśli tak, to ogromnym kosztem. Tańsze będzie wybudo-wanie nowoczesnej placówki. Właśnie tego oczekujemy od przyszłego inwestora. Chcielibyśmy, żeby nowy obiekt powstał w ciągu 5 lat. Mamy do zaoferowania grunt. To nasz wkład w przyszłą inwestycję — mówi Sebastian Burdzy, starosta powiatu średzkiego.

Samorząd chce, żeby w nowym szpitalu nadal istniały cztery podstawowe oddziały — chirurgia, interna, ginekologia z położnictwem i pediatria. Chce również zachować przyłączoną do szpitala poradnię specjalistyczną. Nie upiera się przy utrzymaniu dotychczasowej liczby łóżek.

Starostwo stara się też o odzyskanie pieniędzy, które wyłożyło na restrukturyzację długów szpitala.

— Chcemy skorzystać z programu rządowego, tzw. planu B. Liczymy na odzyskanie 5 mln zł — dodaje Sebastian Burdzy.

Centrum medyczne w Środzie Śląskiej obsługuje ponad 50 tys. mieszkańców powiatu. W 2008 r. spółka, w skład której nie wchodziła jeszcze wówczas poradnia, miała 8,97 mln zł przychodów i 107,7 tys. zł zysku netto. Jej kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia na 2010 r. opiewa na 9,7 mln zł i, jak podaje Zuzanna Jaskuła, jest o około 10 proc. niższy od ubiegłorocznego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AMB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu