Środowisko pod ochroną

Materiał Partnera
07-11-2013, 12:18

Branże, które szczególnie zagrażają środowisku, starają się ograniczyć szkodliwy wpływ swojej działalności, stosując CSR.

Wszystko zaczyna się od świadomości, a tej polskim przedsiębiorcom nie brakuje. Firmy z sektorów przemysłowych coraz częściej zdają sobie sprawę, że ich działalność szkodzi środowisku i społeczeństwu. Ale można temu zaradzić i szkodliwy wpływ zminimalizować.

Ekologiczne rozwiązania

Grupa Puławy, działająca w branży chemicznej, zbudowała za 200 mln zł instalację odsiarczania spalin z kotłów. Dzięki instalacji wychwytującej dwutlenek siarki jego emisję obniżono aż ośmiokrotnie, a firma zyskuje także dodatkowe tony siarczanu amonu. Grupa Puławy ukończyła też instalację demineralizacji wody, która zmniejsza zużycie surowców, ilość pobieranej wody oraz ogranicza ilość ścieków. Najważniejszym dla zakładów skutkiem tych działań jest zmniejszenie emisji ścieków i gazów o kilkadziesiąt procent w ostatnich 20 latach.

Także przemysł wydobycia miedzi daje sobie radę w proekologicznym świecie. KGHM od kilku lat modernizuje własne instalacje służące ochronie środowiska i nowym proekologicznym inwestycjom. W 2012 r. spółka wydała na ten cel 179,46 mln zł, a w latach 2010-11 — ponad 300 mln zł.

— Wśród ostatnich inwestycji zmniejszających oddziaływanie na środowisko można wymienić rozbudowę wydziału ołowiu w Hucie Miedzi Głogów, dzięki której zwiększono przerób odpadów dotychczas składowanych i zabudowę bloków gazowo-parowych, które wyeliminują emisje ze spalania miału węglowego. W ostatnich 10 latach KGHM Polska Miedź przeznaczała średnio 45 mln zł rocznie na inwestycje typowo ekologiczne i około 40 mln zł na inwestycje uznane jako rozwojowe lub odtworzeniowe — mówi Janusz Piątkowski, dyrektor departamentu polityki ekologicznej KGHM Polska Miedź.

Pomóc przyrodzie

Lepiej zapobiegać niż leczyć, ale jeśli sytuacja tego wymaga trzeba naprawiać to, co zniszczyła ludzka działalność. Jedną z najpopularniejszych praktyk jest sadzenie drzew. Co jakiś czas firmy ogłaszają, że w zamian za odpady elektryczne, butelki lub zużyte baterie oddadzą sadzonki drzewek. Jedną z najsłynniejszych akcji jest „Drzewko za butelkę”. Zainicjowały ją firmy chemiczne realizujące program „Odpowiedzialność i troska”.

— Trzeba nieustannie popularyzować sortowanie i odzyskiwanie śmieci, uświadamiać dzieciom czym są butelki PET, jak szkodliwy wpływ mogą mieć na środowisko i co daje recykling — wyjaśnia Magdalena Ozimek z sekretariatu programu „Odpowiedzialność i troska”, koordynująca akcję „Drzewko za butelkę”.

Akcja przynosi rezultaty. Przez dziesięć edycji programu dzieci z całej Polski zebrały prawie 15,7 mln butelek PET i posadziły ponad 21,6 tys. drzewek.

W innym kierunku poszła firma Lotos, która organizuje akcję ekologiczną „Posprzątaj z nami Bałtyk. Posprzątaj z nami świat”.  

— Akcja ma na celu nauczenie najmłodszych odpowiedzialności za świat, w tym za Morze Bałtyckie. W programie co roku znajdują się działania edukacyjne i rekreacyjne oraz sprzątanie wytyczonego obszaru plaży i dna Bałtyku — opowiada Jowita Twardowska, dyrektor ds. komunikacji i CSR Grupy Lotos.

Dodatkowo spółka zaangażowała się w ochronę zagrożonego gatunku — morświna zwanego bałtyckim kuzynem delfina. Liczbę tych zwierząt szacuje się na 100 sztuk.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał Partnera

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Środowisko pod ochroną