SSSB rekomenduje PONAD RYNEK akcje Budimeksu

Marek Druś
opublikowano: 23-07-2001, 11:44

Analitycy Schroder Salomon Smith Barny wydali rekomendację PONAD RYNEK akcjom Budimeksu. W raporcie z 13 lipca cenę docelową udziałów spółki określono na 23,5 zł.

Grupa Budimeksu jest największym kontrahentem robót budowlanych na polskim rynku, w którym ma ok. 3,6 proc. Jej przychód roczny sięga ok. 2,5 mld zł. W związku ze znacznym rozdrobnieniem w branży budowlanej oraz związaną z nią oczekiwaną konsolidacją rynku, analitycy SSSB uważają, że Budimex wraz ze swoim strategicznym partnetrem - Ferrovialem – ma duże szanse na dalszą poprawę rynkowej pozycji.

Budimex przechodzi obecnie restrukturyzację, skierowaną na ograniczenie kosztów, której jednym z zasadniczych punktów jest m.in. zwolnienie 11-15 proc. zatrudnionych. Jak się szacuje, koszt restrukturyzacji sięgnie 50 mln zł i wpłynie na roczny wynik osiągnięty przez spółkę.

- Wierzymy jednak, że restrukturyzacja w ujęciu długoterminowym wpłynie na poprawę rezultatów spółki. Oszczędności wynikające z ograniczenia kosztów pracy powinny wynieść ok. 40 mln zł rocznie. Szacujemy, że marża EBIT wzrośnie do 3,1 proc. w 2002 roku i 3,4 proc. rok później. W 2001 roku powinna wynieść 1,9 proc.- napisano w raporcie.

Potwierdzone kontrakty, które ma obecnie Budimex opiewają na 85 proc. wartości sprzedaży, którą spółka zadeklarowała na koniec roku. W tym samym okresie ubiegłego roku wartość portfela zamówień wynosiła ok. 75 proc. planowanej wartości rocznej. Jak zauważyli analitycy SSSB, spółka podpisała w tym roku trzy duże kontrakty, które są dobrą podstawą do budowania przyszłorocznego portfela zamówień.

Notowania akcji Budimeksu w pierwszej połowie roku są lepsze niż wyniki ryku. Udziały spółki w porównaniu do wyniku WIG-u zyskały prawie 32 proc. Zdaniem analityków SSSB, wiąże się to z dobrą oceną papierów spółki przez inwestorów instytucjonalnych, przede wszystkim funduszy.

Budimex ma również dobrą sytuację związaną z finansami. Spółka sprzedała blisko 3 proc. udziałów w Kredyt Banku za 52,8 mln zł. Ponadto dysponuje nieruchomościami w centrum Warszawy, których wartość szacuje się na ok. 100 mln zł.

Analitycy SSSB oszacowali fair value akcji spółki na 24,9 zł, a ich cenę docelową na 23,5 zł.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / SSSB rekomenduje PONAD RYNEK akcje Budimeksu