Stabilizacja w Chinach poprawiła nastroje

Robert Pietrzak HFT Brokers
opublikowano: 13-01-2016, 22:00

Wśrodę nastroje na światowych rynkach finansowych wyraźnie się poprawiły.

Lepszy sentyment inwestorów był widoczny na europejskich giełdach, na których główne indeksy giełdowe zbliżały się do końca notowań z dodatnimi stopami zwrotu. Wśród nich wyróżniał się rodzimy indeks WIG20, który po godzinie 16 rósł o około 1,5 proc., znajdując wsparcie przede wszystkim w notowaniach spółek z sektora energetycznego, których walory zyskiwały nawet 5 proc. dzięki lepszej sytuacji na rynku surowcowym.

Spadek awersji do ryzyka i poprawa nastrojów to efekt danych makroekonomicznych z Chin, które nie były tak złe, jak się tego spodziewano. Bilans handlowy wzrósł w grudniu do poziomu 60,1 mld USD, natomiast dynamika eksportu i importu była lepsza od prognoz analityków, co przynajmniej tymczasowo uspokoiło inwestorów.

W dzisiejszym kalendarzu makroekonomicznym warto zwrócić uwagę na Bank Anglii, który o godzinie 13. podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych oraz opublikuje protokół z ostatniego posiedzenia komitetu ds. polityki monetarnej. Informacje te są szczególnie istotne w kontekście kursu funta brytyjskiego, dla którego pierwsze dni nowego roku upływają pod znakiem rekordowej wyprzedaży. Kurs pary GBP/PLN spadł już do poziomu 5,77 zł, natomiast w stosunku do pozostałych głównych walut złoty pozostaje stabilny. Za jednego dolara w środę płaciliśmy równo 4 zł, za franka 3,96 zł, a euro wyceniano na 4,34 zł. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Robert Pietrzak HFT Brokers

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy