Stabilizacja w OC

Kierowcy mogą odetchnąć z ulgą. Ceny ubezpieczeń komunikacyjnych przestały rosnąć. Luty przyniósł nawet delikatne spadki stawek.

Chyba można już otwarcie powiedzieć, że ubezpieczyciele przestali podnosić ceny polis OC. Po bardzo spokojnym styczniu, w którym średnia cena tego obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego spadła o 1 proc., lutym był kolejnym miesiącem, w którym doszło do korekty. Jak wynika z raportu przygotowanego przez największego pośrednika ubezpieczeniowego na rynku majątkowym – firmę Unilink i „PB”, w lutym za polisę OC przeciętnie trzeba było zapłacić 1160 zł. To o 4 zł mniej niż miesiąc wcześniej.

- Luty przyniósł uspokojenie na rynku cen OC. Dane wskazują na brak zmian średniej oferty cenowej. To bardzo dobra wiadomość dla posiadaczy samochodów. Po skokowych wzrostach cen w zeszłym roku było to długo oczekiwane zjawisko – mówi Igor Rusinowski, prezes pośrednika ubezpieczeniowego Unilink.

Uspokojenie sytuacji na rynku polis komunikacyjnych najbardziej odczują młodzi kierowcy (poniżej 25 roku życia) i mieszkańcy Wrocławia. Podobnie jak w styczniu, kupując ubezpieczenie OC zapłacą oni zdecydowanie mniej niż rok temu. Młodzi kierowcy oszczędzą nawet 700 zł, a mieszkańcy stolicy Dolnego Śląska – 300 zł. Nie zmienia to jednak faktu, że to właśnie te grupy klientów firm ubezpieczeniowych płacą najwyższe stawki na całym rynku.

Pozostali kierowcy muszą liczyć się z koniecznością sięgnięcia głębiej do kieszeni. W porównaniu z lutym 2016 roku najmocniej polisy zdrożały w województwie podkarpackim i świętokrzyskim (o 37 proc.). Ubezpieczenie OC dla mieszkańców pierwszego regionu kosztuje średnio 985 zł, co jest najniższą cen regionalną. Natomiast kierowcy z Kielc i okolic muszą za polisę zapłacić przeciętnie 1010 zł. W ujęciu regionalnym najdrożej za ubezpieczenie samochodu płacą mieszkańcy Mazowsza (1319 zł), Pomorskiego (1316 zł) i Dolnego Śląska (1314 zł).

W przypadku dużych aglomeracji w ciągu dwunastu miesięcy najmocniej zdrożały ubezpieczenia w Warszawie i Krakowie (o 15 proc.).

Cena za polisę OC, którą pokazujemy w naszym zestawieniu, jest ceną ofertową, czyli taką, którą agent dostaje od ubezpieczyciela. Może ona zostać obniżona przez system promocji i zniżek, który jest stosowany przez zakłady ubezpieczeniowe. W ten sposób klient może zapłacić za polisę o 10-15 proc. mniej niż cena ofertowa. W końcówce 2016 r. ubezpieczyciele postanowili zamrozić większość zniżek, które mają do dyspozycji agenci. To oznacza, że odczuwalny przez kierowców wzrost cen może być nawet wyższy od wynikającego z raportu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Gawrychowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu