Stalowy boom w Indiach

opublikowano: 07-11-2016, 14:36

Produkcja stali w Indiach wzrosła najmocniej od 14 miesięcy starając się sprostać oczekiwaniom premiera Narendra Modi’ego, próbującego zmodernizować dotychczasową infrastrukturę tego azjatyckiego kraju, donosi Bloomberg.

W październiku indyjskie huty wyprodukowały 8,25 mln ton stali co w porównaniu z analogicznym okresem 2015 r. oznacza 14-proc. wzrost. To najwyższy wzrost produkcji od co najmniej sierpnia ubiegłego roku, wynika z danych zaprezentowanych przez Ministerstwo Stali. Znaczący, bo sięgający aż 55 proc. spadek do 538 tys. zmniejszył się import stali, a jej zużycie spadło o 1,4 proc. do 7,11 mln ton.

Indie chcą stać się drugim co do wielkości producentem surówki stalowej, a czołowe koncerny hutnicze takie jak JSW Steel oraz Steel Authority of India założyły cele produkcyjne na rok finansowy kończący się w marcu na rekordowych poziomach. A wszystko to pośród oczekiwań, że rząd swoim programem inwestycji infrastrukturalnych zagwarantuje odpowiedni popyt na stal.

Wsparciem dla lokalnych producentów ma być ograniczenie eksportu oraz dodatkowe opłaty dla stali sprowadzanej m.in. z Chin, które to podnoszą ceny i marże.

 

W ciągu pierwszych siedmiu miesięcy br. import zmniejszył się o 40 proc. do 4,14 mln ton po tym jak rząd nałożył cła antydumpingowe na wiele produktów stalowych i ustanowił ceny minimalne dla importowanej stali.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu