Stan zawieszenia

Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ
opublikowano: 17-05-2021, 12:56

Poniedziałek przynosi niewielkie zmiany na rynku walut i brak jednoznacznego kierunku na parach dolarowych. Wyróżnia się tylko turecka lira, która mocno zyskuje po informacjach o zniesieniu pandemicznych restrykcji. Zresztą, pozostając przy koronawirusowym wątku, to coraz większy niepokój rynków budzi sytuacja na Tajwanie, gdzie ostatnio stwierdzono (aż) 206 przypadków COVID i rosną obawy co do wprowadzenia dalszych ograniczeń.

Z kolei brytyjski premier Boris Johnson stwierdził w piątek wieczorem, że wprawdzie rosnąca liczba przypadków indyjskiej mutacji COVID na Wyspach jest niepokojąca, to władze na razie nie zamierzają opóźniać kolejnego etapu odmrażania gospodarki zaplanowanego na 14 czerwca. Dodał jednak, że niepewna może być data 21 czerwca, kiedy to miały zostać zniesione wszelkie restrykcje. W efekcie jeszcze w piątek po południu funt wymazał wcześniejszą słabość i nieco zyskał. W poniedziałek rano notowania GBPUSD pozostają przy 1,41. Uwagę zwraca trudna sytuacja wokół Irlandii Północnej, po tym jak David Frost nazwał uzgodnione wcześniej porozumienie z Unią Europejską za martwe i wezwał do nowego otwarcia w rozmowach.

Rentowności amerykańskich obligacji dalej spadają (dla 10-letnich papierów do 1,61 proc.), a indeksy na Wall Street pozostają blisko szczytów po zwyżkach z czwartku i piątku. Opublikowane w piątek słabsze dane nt. kwietniowej sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej uznano za ważniejszy sygnał, niż kolejne niepokojące dane nt. inflacji (oczekiwania konsumentów). Niemniej wiele w temacie sentymentu mogą zadziałać dzisiejsze wystąpienia członków FED, w tym Richarda Claridy.

Okiem analityka - Stan zawieszenia

Schemat szklanki do połowy pustej jest znany i wygląda na to, że znów zaczyna być przerabiany. Od momentu publikacji fatalnych danych nt. inflacji CPI w środę, inwestorzy zdają się wynajdywać kolejne wytłumaczenia pozwalające zignorować to, co się wydarzyło. Osobiście nie uważam, że FED będzie teraz szedł w zaparte i negował potrzebę dyskusji na temat zmian w polityce monetarnej. Raczej decydenci będą otwarci na kolejne dane, zwłaszcza te z rynku pracy i dotyczące inflacji, co może oznaczać, że poważniejsze "trzęsienie ziemi" nadejdzie dopiero w czerwcu, jeżeli dane potwierdzą niepokojące tendencje. Tylko, czy rynek będzie w fazie ignorancji jeszcze przez parę tygodni. Wydaje się bardziej, że nowe trendy budują się na niepewności, a z taką niewątpliwie możemy mieć do czynienia...

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane