Stanowisko Fed bez zmian

Open Finance
opublikowano: 08-12-2009, 09:50

Amerykański bank centralny nie interpretuje ostatnich danych z rynku pracy równie optymistycznie, co inwestorzy. Zamiast szybkiego ożywienia, spodziewa się długiego i mozolnego wychodzenia z  recesji.

We wtorek indeksy największych azjatyckich rynków akcji kończyły sesję na minusach, wyprzedaż nie nosiła jednak znamion paniki, bo w większości przypadków spadki nie przekraczały 1 proc. W poniedziałek na Wall Street przez większą część dnia sytuację kontrolował popyt, ale pod koniec sesji byki wycofały się do defensywy. W związku z brakiem ważnych publikacji makroekonomicznych inwestorzy ze szczególną uwagą przysłuchiwali się słowom przewodniczącego Fed, od którego oczekiwano, że ustosunkuje się do piątkowych danych z rynku pracy. Ben Bernanke, wbrew temu, co sugerowała wcześniejsza wyprzedaż amerykańskich obligacji nie zmienił istotnie stanowiska w sprawie stóp procentowych - nadal jest on zdania, że koszt pieniądza powinien pozostać na historycznie najniższych poziomach.

Inflacja nie jest realnym zagrożeniem na obecnym etapie oraz "przez wydłużony okres", ponieważ gospodarka jest wciąż bardzo słaba. Trudno nie zgodzić się z tą oceną, ale przecież nie można zapominać, że inflacja nie musi być pochodną presji płacowej czy szybkiego wzrostu gospodarczego, ale może pojawić się jako efekt uboczny ogromnego wzrostu podaży pieniądza.  Bernanke zauważył, że warunki ekonomiczne w USA poprawiają się, ale następuje to zbyt wolno, aby konsumenci przestali obawiać się o przyszłość, a przedsiębiorcy zaczęli tworzyć nowe miejsca pracy. Poprawie uległa kondycja instytucji finansowych, ale kredyty pozostają poza zasięgiem małych firm i gospodarstw domowych. Przewodniczący Fed dodał także, że Senat powinien wprowadzić regulacje, które zapewnią, że za potencjalne nowe programy pomocowe zapłaci Wall Street, a nie podatnicy.

Podczas notowań w Europie najważniejsze dane napłyną dzisiaj z sektora przemysłowego - dowiemy się, jak zmieniła się produkcja przemysłowa w Wielkiej Brytanii i Niemczech. Analitycy spodziewają się w obu przypadkach dodatniej dynamiki w ujęciu miesięcznym. Na GPW po kilkunastu minutach handlu WIG20 utrzymywał się powyżej poziomu 2400 pkt. i testował poziomy z wczorajszego zamknięcia. Złoty lekko tracił na wartości, a na rynku zagranicznym kurs pary euro-dolar stabilizował się w okolicy 1,48 USD.

Łukasz Wróbel, Open Finance

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Open Finance

Polecane