Staramy się dogonić Zachód

Firmy świadczące usługi polskim przedsiębiorcom obsługują także zagranicznych. Bo klienci mają zbliżone potrzeby.

Staramy się dogonić Zachód

JAK
opublikowano: 28-06-2006, 00:00

Firmy świadczące usługi polskim przedsiębiorcom obsługują także zagranicznych. Bo klienci mają zbliżone potrzeby.

Polski rynek rozwija się podobnie jak zachodni. Różnica polega tylko na tym, że krajowe firmy dopiero dojrzewają do zastosowania tego typu rozwiązań. Tym, co na świecie przyspiesza rozwój tych systemów, są regulacje prawne, które najczęściej dotyczą danej branży. W Polsce jedynym dokumentem regulującym tego typu kwestie jest ogólne rozporządzenie o e-fakturze.

— Takie regulacje wymuszają na firmach bezpieczne przechowywanie dokumentów, co bezpośrednio przekłada się na funkcjonalność systemów. Na świecie to właśnie regulacje prawne wymusiły na dostawcach systemów stworzenie funkcji wersjonowania dokumentu (przechowywanie wszystkich wcześniejszych wersji dokumentu). W Polsce prawo tego nie reguluje, w związku z czym dokonywanych jest wiele małych instalacji, które nie mają opcji zapamiętywania wersji dokumentu zmienianego w systemie — opisuje Tomasz Kulczyński z firmy ArchITec.

Potrzeby polskich firm nie odbiegają od potrzeb firm zagranicznych.

— Sytuacja taka wynika z tego, że większość systemów do obiegu dokumentów zamawiana jest przez firmy, które mają swoje oddziały również za granicą — mówi Tomasz Owczarek, analityk biznesowy DS Software.

Boom na wymianę dokumentów elektronicznych rozpoczął się w Polsce w 2002 r.

— Z narzędzia do zarządzania obiegiem dokumentów korzysta obecnie większość sieci handlowych i blisko 5 tys. producentów i dystrybutorów — twierdzi Marta Gądek z Comarchu.

Jedyną znaczącą różnicę między rynkiem polskim a światowym dostrzec można w sektorze medycznym.

— Na świecie sektor medyczny to jedna trzecia rynku zarządzania dokumentami, a w Polsce to kilka procent — mówi Tomasz Kulczyński.

— Na Zachodzie adresatem tego typu rozwiązań jest też administracja publiczna. W Polsce sektor ten wykazuje stosunkowo niską dynamikę wzrostu — dodaje Piotr Cholewa, prezes ArchiDoc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JAK

Polecane