Starbucks z dorożką da 4 tys. zł

opublikowano: 20-06-2016, 22:00

Adres, którego wszyscy zazdroszczą, pozwala więcej zarobić, ale na mkw. mieszkania trzeba wydać kilkanaście tysięcy złotych.

Najlepsze adresy w mieście kojarzą się głównie z tym, że stać na nie tylko oddziały banków i modne kawiarnie — co kończy się tym, że handel lokalami komercyjnymi zupełnie przesłania wieści o mieszkaniówce. Chociaż luksusowe osiedla zwykle nie mieszczą się w zabytkowych, ściśle zabudowanych centrach, na mieszkaniach na starówce również można zarobić, bo oferta wcale nie jest tak okrojona i przeszacowana, jak się wydaje. To, jak tzw. dobry adres potrafi mieć przełożenie na cenę, widać przede wszystkim w Warszawie i Krakowie, przy czym w obecnej stolicy bywa nawet taniej niż w historycznej, wynika z danych Otodom. Widok na warszawski Nowy Świat kosztuje średnio 13 tys. zł za mkw., natomiast odchodząca od krakowskiego rynku Floriańska wiąże się z wydatkiem rzędu 16 tys. zł za mkw. Pierwszy adres ma poza tym około 40 mieszkań na sprzedaż i tyle samo na wynajem, z którego można się spodziewać przeciętnie 4 tys. zł miesięcznie. Przy krakowskiej Floriańskiej wolnych lokali jest tylko dwadzieścia parę, z czego połowę można wynająć za 4,5 tys. zł na miesiąc — większość niezajętych mieszkań jest jednak spora, czyli o powierzchni bliskiej 100 mkw. W Warszawie za oknem głównie samochody, w Krakowie — zwiedzający i dorożki. Analitycy Emmersona do grupy prestiżowych miejsc zaliczyli też ciągle odświeżaną warszawską ulicę Chmielną, ale czynsz najmu wynosi tam już 3,5 tys. zł, a kupując za 11 tys. zł za mkw., można wybierać spośród ponad setki mieszkań. Jeszcze większą ofertę ma łódzka Piotrkowska, która — ciągnąc się na ponad 4 km — jest na tyle zróżnicowana cenowo, że średnia stawka za mkw. mieszkania to 4,5 tys. zł, a od najemców można się spodziewać 2 tys. zł miesięcznie. Dysproporcja świadczy o tym, że głównym czynnikiem podnoszącym wartość są — wbrew intuicji — tłumy turystów hałasujących przez całą dobę pod oknem.

4-4,5 tys. zł Tyle miesięcznie można zarobić na wynajmowaniu mieszkania z widokiem na warszawski Nowy Świat i krakowską ul. Floriańską, wynika z ofert portalu Otodom.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Weronika Kosmala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu