Stare dane, stare problemy

Not: Marcin Bołtryk
opublikowano: 08-05-2014, 00:00

Komentarz

WOJCIECH KOBOSZ

koordynator ds. projektów logistycznych w Pall-Ex Polska

Komisja Europejska (KE) opublikowała pod koniec kwietnia raport dotyczący stanu infrastruktury drogowej. Wnioski są dla Polski miażdżące: zły stan dróg, wysokie koszty eksploatacji, niewielka siatka obwodnic największych miast. Ma to ogromny wpływ nie tylko na komfort i bezpieczeństwo podróżujących, ale także na wysokie koszty działalności firm z sektora TSL. Wyniki rankingu opublikowanego przez Komisję śmiało można nazwać wręcz wstrząsającymi. Jako kraj osiągnęliśmy bardzo słabe wyniki na tle całej Unii Europejskiej w tak ważnych dziedzinach, jak rozwój infrastrukturytransportowej, bezpieczeństwo w transporcie czy oddziaływanie na środowisko w transporcie.

Oceniając naszą infrastrukturę, KE potwierdziła to, o czym miliony kierowców mówią od lat. Że wymaga ona zasadniczych zmian. Obecna sytuacja nie tylko irytuje kierowców, ale też hamuje wzrost naszego PKB. Brak wystarczającej infrastruktury na odpowiednim poziomiejest nie tylko hamulcem blokującym rozwój branży, ale też i poniekąd pewnej części gospodarki. Jest sporym utrudnieniem rozwoju zwłaszcza sektora TSL, ale także efektywności przede wszystkim dystrybucji. Oczywiście, nie sposób nie dostrzec, że niska pozycja Polski w rankingu pod względem infrastruktury wynika po części z tego, że KE oparła się na danych z przeszłości. Nie uwzględnia np. oddanych do użytku w 2012 i 2013 r. dróg i autostrad. Nie zmienia to jednak faktu, że mamy sporo do nadrobienia, aby dorównać unijnej średniej. Jesteśmy w stanie dorównać reszcie Europy w ciągu 10 lat. Wierzę nawet, że możemy osiągnąć wynik lepszy. Będzie to jednak wymagało olbrzymiej pracy i zaangażowania.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Not: Marcin Bołtryk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu