Stare długi ciągną wynik śląskich kopalni w dół

Maria Trepińska
opublikowano: 15-05-2007, 00:00

Spadają zyski na sprzedaży węgla, rosną zapasy na zwałach kopalni. A słabszy sezon tuż-tuż.

Kompania Węglowa nadal jest pod kreską, ale może się poprawić

Spadają zyski na sprzedaży węgla, rosną zapasy na zwałach kopalni. A słabszy sezon tuż-tuż.

Po I kwartale.wyniki branży węglowej na pierwszy rzut oka nie wyglądają źle. Zysk netto wynosi 231 mln zł wobec 174,7 mln zł w takim samym okresie 2006 r. Ale to zasługa operacji księgowych, bo zarobek na sprzedaży węgla spadł o 61,7 mln zł. Wzrosły natomiast koszty wydobycia, głównie w Kompanii Węglowej (KW). I choć kopalnie na bieżąco regulują zobowiązania, stare długi wiszą nad nimi jak miecz Damoklesa.

Największym utrapieniem branży jest brak płynności finansowej i długi. Na koniec marca zobowiązania sięgały 6,37 mld zł, z tego aż 4,6 mld zł to krótkoterminowe. Jednocześnie w pierwszym kwartale wzrósł poziom zapasów węgla z 3,1 mln ton do 3,9 mln ton (tyle, ile produkują dwie kopalnie). Są to głównie gatunki trudno zbywalne o niskich parametrach jakościowych. Sprzedaż spadła o 9,4 proc.

— Branża musi się liczyć z tym, że sezonowo w okresie wiosenno-letnim spadnie sprzedaż i ceny węgla. Dopiero od lipca sytuacja może się poprawić — ocenia Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Z danych resortu gospodarki wynika, że KW, która skupia 17 kopalń, zakończyła pierwszy kwartał na minusie (-3,8 mln zł). Natomiast dwie pozostałe spółki węglowe: Jastrzębska i Katowicki Holding, są na plusie (odpowiednio 126,4 mln zł i 71,5 mln zł).

W ocenie Krzysztofa Tchórzewskiego, wiceministra gospodarki, sytuacja finansowa KW powinna się poprawić. W ubiegłym tygodniu koncern wymienił ze skarbem państwa 36-procentowy pakiet akcji Ciechu wartości prawie 900 mln zł na walory innych spółek, które może wkrótce sprzedać na giełdzie, a pieniądze przeznaczyć na spłatę starych długów.

— W kwietniu zanotowaliśmy lepsze wyniki sprzedaży węgla, głównie grubego. To efekt wprowadzenia nowej strategii sprzedaży — pociesza Krzysztof Miśka, wiceprezes ds. handlu KW.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu