Starsi sosnowiczanie mają bus do lekarza

Sosnowiec uruchomił pilotażowo program niedrogich dojazdów do lekarza lub urzędu miasta dla mieszkańców powyżej 60 lat.

Mogą korzystać z tego udogodnienia od 1 sierpnia 2017 r. Do ich dyspozycji jest dziewięcioosobowy bus obsługiwany przez tamtejsze Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej. Przejazd można zamówić telefonicznie, ale z co najmniej jednodniowym wyprzedzeniem. Zamówienie transportu na ten sam dzień jest możliwe tylko w razie jego ewentualnej akurat dostępności.

Opłata za przejazd wynosi 5 zł w jedną stronę dla mieszkańca, który ma miejską kartę seniora. Sosnowiczanie powyżej 60. roku życia, którzy jej nie wyrobili w magistracie, zapłacą o 2 zł więcej. Poza granicami miasta opłata wzrasta o złotówkę. Bus służy starszym osobom we wszystkie dni robocze w godzinach 7-20.

Program społeczny

— Działania mające pomóc naszym seniorom w dotarciu do placówek medycznych i wydziałów naszego urzędu mają charakter pilotażowy. Zobaczymy, jakim zainteresowaniem będzie się cieszyła ta usługa. Jeśli będzie zapotrzebowanie, to niewykluczone, że w przyszłym roku oferta zostanie rozszerzona — poinformował Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Z podobnej możliwości mogą korzystać m.in. mieszkańcy Rudy Śląskiej, gdzie transport dla osób starszych i niepełnosprawnych — w pełni finansowany przez miasto — koordynuje lokalna fundacja Aktywni My. Pilotaż dofinansowany m.in. z przez zewnętrzną dotację trwał cztery miesiące i skorzystało wtedy z tej usługi około 2 tys. osób. Od kwietnia 2017 r. praktycznie wszystkie koszty pokrywa rudzki samorząd, który przeznaczył na to 100 tys. zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Fabisiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Starsi sosnowiczanie mają bus do lekarza