Czytasz dzięki

Starsze zaległości trudniej odzyskać

opublikowano: 07-01-2019, 22:00

Tylko co trzeci przedsiębiorca dostaje całość należności, która jest przeterminowana co najmniej kilka miesięcy.

Im dłuższe opóźnienie w spłacie, tym mniejsze szanse na odzyskanie gotówki. Potwierdza to badanie przeprowadzone na zlecenie BIG Info Monitor wśród 500 mikro-, małych i średnich firm. Wynika z niego, że kilkumiesięczne oczekiwanie na płatność od kontrahenta kończy się szczęśliwie tylko dla co trzeciego przedsiębiorcy.

— Warto upominać się o pieniądze, bo dłużnik prędzej zapłaci temu, kto zabiega o płatność. Praktyka pokazuje, że większość firm już po upływie dwóch miesięcy od terminu płatności nie otrzyma całej sumy swoich należności — mówi Sławomir Grzelczak, prezes BIG Info Monitor.

Całość zapłaty za sprzedane towary czy usługi, które są przeterminowane powyżej 60 dni, dostaje około 37 proc. badanych. Do zdecydowanej większości ankietowanych spółek trafia tylko część pieniędzy, a czasem takie firmy nie dostają nic. Najwięcej, bo ponad jedna czwarta przedsiębiorstw notujących straty z powodu braku płatności za dostarczone towary czy zrealizowane usługi, wskazuje, że nie odzyskuje do 5 proc. należnych pieniędzy. Jednak kolejne 20 proc. traci już ok. 10 proc. należności, a co szósta firma (18 proc.) nie dostaje 11-20 proc. należnej sumy. Co piątemu przedsiębiorstwu nie wpływa na konto 21-80 proc. należności. Jedna na dziesięć firm, którym nie udaje się ściągnąć zapłaty, traci ponad 80 proc. lub wszystko.

Z badania BIG Info Monitor wynika także, że w ostatnim kwartale 2018 r. na brak uregulowania płatności przez kontrahenta przez okres przekraczający 60 dni od wyznaczonego terminu wskazało 54 proc. firm. To o 4 proc. więcej niż w poprzednim kwartale i najwięcej w ciągu ostatnich dwóch lat.

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane