Start-upy na małym debecie

SW
opublikowano: 17-05-2012, 00:00

Zaledwie 5 banków oferuje debet w koncie start-upom. Ale drogo i tylko niewielkie kwoty.

Pożyczki bankowe to jedne z najszybszych form pozyskania pieniędzy na rozwój. Niestety nieliczne banki skłonne są udzielać kredytu start-upom.

Tax Care zbadał, że jedną z najprostszych form pożyczki — debet w koncie — może zaoferować firmom rozpoczynającym działalność, ze stażem krótszym niż 3 miesiące, zaledwie 5 banków: Getin Noble Bank, Inteligo, mBank, Multibank oraz PKO BP. Przedsiębiorcy mogą liczyć na niewielkie kwoty.

Najmniej, bo tylko 1 tys. zł, pożyczy początkującym PKO BP. Niedużo więcej, 2 tys. zł, proponuje jego internetowe ramię — Inteligo. Na większy zastrzyk gotówki mogą liczyć firmy, które założyły konto w mBanku i Multibanku — po 10 tys. zł.

Najwyższy debet oferuje klientom firmowym Getin Noble Bank — do 15 tys. zł. Oprocentowanie debetów w koncie jest kosztowne, głównie dlatego, że są to pożyczki bez zabezpieczenia.

Za możliwość pożyczania pieniędzy w taki sposób banki żądają odsetek w od 17 proc. (Getin Noble Bank) do 22 proc. (PKO BP) w skali roku. PKO BP i Multibank zrezygnowały natomiast zarówno z prowizji za przyznanie linii debetowej oraz bieżących opłat związanych z użytkowaniem debetu.

— Banki niechętnie podejmują się finansowania start-upów, ponieważ kwota debetu standardowo zależy m.in. od średniomiesięcznych wpływów na firmowe konto za ostatnie kilka miesięcy, wysokości przychodów ze sprzedaży czy dotychczasowej współpracy z bankiem. W przypadku firm dopiero rozpoczynających działalność banki nie są w stanie uzyskać takich informacji, zatem pożyczka obarczona jest dużo większym ryzykiem niż w przypadku firm, które mają dłuższy staż na rynku.

Im bowiem dłużej działa na rynku firma, tym większa szansa, że jej sytuacja finansowa jest bardziej stabilna — tłumaczy Agata Szymborska- -Sutton z Tax Care.

Jak wynika z ankiety Tax Care, PKO BP deklaruje, że po upływie kwartału jest skłonny zwiększyć kwotę debetu do 20 tys. zł. O taką samą kwotę po pół roku mogą się starać klienci mBanku i Multibanku. Getin Noble Bank zapewnia, że po roku „pozytywnej współpracy” jest skłonny udzielić debetu do 100 tys. bez żadnych zabezpieczeń. Podobnie jest w pozostałych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: SW

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu