Start-upy podbijają stawki programistów

opublikowano: 14-12-2022, 17:52
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

W III kw. 2022 r. liczba ofert pracy dla programistów w młodych spółkach technologicznych wzrosła o ponad połowę w porównaniu z II kw. 2022 r. W górę poszybowały również wynagrodzenia.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • ile zarabiają programiści w polskich startupach
  • jak dużo jest ofert na rynku
  • jacy specjaliści poszukiwani są najczęściej

Tworzenie nowych rozwiązań technologicznych wymaga zatrudnienia specjalistów. Coraz częściej o najlepszych programistów zabiegają więc także start-upy, uzbrajane przez inwestorów w zwiększający się z roku na rok kapitał. W III kw. 2022 r. liczba ofert pracy na stanowiska technologiczne wzrosła o 54 proc. w porównaniu z wcześniejszym kwartałem, a w zestawieniu z IV kw. 2021 r. aż o 111 proc. Dane z raportu „Zarobki IT w polskich startupach w Q3 2022”, opracowanego przez fundusz venture capital bValue i portal pracy dla branży technologicznej w Europie Just Join IT, wskazują ponadto, że młode spółki poszukują doświadczonych programistów (poziomy mid i senior) znacznie częściej niż początkujących (junior). Największe zapotrzebowanie natomiast jest na specjalistów pracujących w JavaScript.

— Polskie start-upy szukają coraz więcej specjalistów IT, zaskakując analityków, którzy w czasach rosnącej inflacji i hamowania gospodarki spodziewali się zupełnie odwrotnej sytuacji. W wymagających czasach wygrają ci przedsiębiorcy, którzy postawią na wysoko wykwalifikowane osoby, jakość technologii i rentowność — powiedział Piotr Nowosielski, prezes Just Join IT, cytowany w komunikacie.

Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na specjalistów w górę poszły także stawki za pracę. W ostatnim półroczu największy wzrost wynagrodzenia dotyczył seniorów. Start-upy oferowały im pensje o 15 proc. wyższe.

Obecnie w start-upie junior może zarobić średnio 7,5 tys. zł netto (współpraca B2B), mid 15 tys. zł, a senior 24 tys. zł. Rekordowe wynagrodzenie proponowane programistom w ofercie zamieszczonej na Just Join IT wyniosło blisko 41 tys. zł netto (B2B).

— Z naszej analizy, która obejmuje III kw. 2022 r., wynika, że mimo niepewności gospodarczej polskie start-upy rozwijają się i nadal aktywnie rekrutują — podkreślił Maciej Balsewicz, założyciel i partner zarządzający bValue.

Analiza wynagrodzeń oferowanych programistom została przeprowadzona na podstawie danych z ponad 4,4 tys. ogłoszeń o pracę w blisko 340 start-upach, jakie pojawiły się w Just Join IT od kwietnia do września 2022 r.

Poznaj program konferencji online “Future IT Management”, 18 stycznia 2023 >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane