Status quo utrzymany

dr Przemysław Kwiecień CFA, główny ekonomista XTB
opublikowano: 06-09-2021, 09:22

Wrześniowe dane z rynku pracy USA okazały się rozczarowaniem, co… nie zmąciło dobrych nastrojów na Wall Street. Rynek wie, że ze strony Fed nie grozi mu żadne negatywne zaskoczenie.

Coraz więcej danych i badań pokazuje, że silny interwencjonizm gospodarczy przy jednoczesnych licznych ograniczeniach pandemicznych wywołał nierównowagę, która powoduje frustrację producentów i presję cenową. W recesji zwykle popyt jest zbyt niski i część firm z tego powodu musi upaść, aby doprowadzić do gospodarczej równowagi, po czym wzrost popytu pozwala mocniejszym firmom na rozwój i stopniowe zwiększanie zatrudnienia. Teraz wszystko zostało postawione na głowie – ogromne wsparcie fiskalne zarówno po stronie popytu, jak i pomocowe dla firm, sprawiło, że typowe dla recesji procesy nie wystąpiły.

Patrząc z perspektywy czasu, w rok po recesji firmy nie miałyby najmniejszego problemu z zatrudnieniem, jednak właśnie takie hasła regularnie przebijają się z badań przedsiębiorców. Wydaje się zatem, że niższy wzrost zatrudnienia w USA to nie brak popytu na pracę, ale brak jej podaży w odpowiedniej ilości i jakości. Być może zmieni się to częściowo w najbliższych miesiącach po tym, jak ustały dopłaty rządowe do zasiłków dla bezrobotnych, ale pewnie problem nie zniknie z miesiąca na miesiąc. Dla rynków jednak to idealny scenariusz. Fed nie będzie wnikał w takie rozważania jak ja wyżej, a po prostu uzna, że „warunek zatrudnienia nie został spełniony” i znów odłoży w czasie ograniczanie dodruku. Poparcie dla Powella w perspektywie drugiej kadencji przez sekretarz Yellen (która musi sfinansować ogromny deficyt) oraz jego dobre recenzje na Wall Street nie biorą się z niczego.

Dolar w ubiegłym tygodniu mocno tracił, a w tym tę tendencję teoretycznie przedłużyć może EBC. W ubiegłym tygodniu, po publikacji danych o sierpniowej inflacji, z Banku napłynęło kilka jastrzębich głosów, sugerujących zakończenie nadzwyczajnego wsparcia w marcu przyszłego roku. Pozostaje pytanie, czy Bank oficjalnie odniesie się do tego już na czwartkowym posiedzeniu? Moim zdaniem nie, ale i tak będzie to jedno z ciekawszych posiedzeń w ostatnim czasie.

Poniedziałek zapowiada się spokojnie, gdyż wolne mają inwestorzy w USA i Kanadzie (rynek kontraktów na amerykańskie indeksy działa do 19), a kalendarz świeci pustkami. Za nami mocne dane o zamówieniach w niemieckim przemyśle, a przed nami w zasadzie już tylko indeks Sentix ze strefy euro, choć warto pamiętać też, że jutro o 6:30 czeka nas decyzja RBA. Nastroje na poniedziałkowym otwarciu w Europie są dobre – DAX odrobił piątkowe straty, kontrakty na Nasdaq są na rekordowym poziomie. O 8:55 euro kosztuje 4,5164 złotego, dolar 3,8038 złotego, frank 4,1567 złotego, zaś funt 5,2682 złotego.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane