Stawiamy na planowany rozwój i budowanie zasobów

Partnerem publikacji jest Inwentech Group
opublikowano: 07-02-2022, 16:45
aktualizacja: 07-02-2022, 16:49

Systemy wentylacyjno-klimatyzacyjne mają własne standardy i sektorowe certyfikaty. Żeby je uzyskać, trzeba postawić na rzetelność i kompetencje.

Inwentech Group jest firmą z Krosna, działającą od 2004 r. To jednocześnie największa spółka w holdingu, w skład którego wchodzą firmy Air Conditioning Company Sp. z o.o., Vent Holding Polska Sp. z o.o. i Podkarpacka Grupa Inwestycyjna Sp. z o.o.

Firma realizuje profesjonalne, zaawansowane instalacje HVAC w obiektach biurowych, hotelowych, szpitalnych i przemysłowych na terenie kraju.

Zależy nam na dobrych warunkach pracy i atmosferze w firmie. Cenimy swobodę i kreatywność pracowników – mówi Mariusz Skalmierski, założyciel i współwłaściciel firmy Inwentech Group.

– Nasza realizacja obejmuje wycenę, projekt, wykonawstwo, a także serwis gwarancyjny i pogwarancyjny – tłumaczy Piotr Grec, prezes Inwentech Group i współwłaściciel firmy. Dodaje, że do dyspozycji inwestora jest zawsze grupa specjalistów, która go wspiera w poszczególnych kwestiach związanych z projektem.

Spółka osiąga wzrost przychodów rok do roku o blisko 10 mln zł.

– W tym roku spodziewamy się przychodu przekraczającego 60 mln zł – zapowiada Piotr Grec.

Kartka z dziennika

Założycielem firmy i jej współwłaścicielem jest Mariusz Skalmierski, którego od początku wspierał Piotr Grec.

– Wiedzieliśmy, co chcemy robić i jak chcemy to robić. Widzieliśmy, jakie błędy popełniały tego rodzaju firmy na rynku, i postanowiliśmy działać po swojemu – wspomina Piotr Grec.

Nie wszystkich błędów udało się jednak uniknąć, np. uzależnienia od jednego dużego klienta, który upadając, pociągnął za sobą wykonawcę. To było w 2010 r. Kryzys finansowy był dla firmy nauką na żywym organizmie. Odtąd rozpoczęło się budowanie jej na nowo. Wprowadzono istotne zmiany w zasadach prowadzenia biznesu. Rozpoczął się planowany wzrost i dywersyfikacja ryzyka.

Stale budujemy wartość firmy, powiększamy jej zasoby, również finansowe. Nie marnotrawimy naszych benefitów, ale zamieniamy je w nowe elementy, kolejne wartości firmy – podkreśla Piotr Grec, prezes Inwentech Group i współwłaściciel firmy.

– Budujemy wartość firmy, konsekwentnie powiększamy jej zasoby, również finansowe. Nie marnotrawimy naszych benefitów, ale zamieniamy je w nowe elementy, kolejne wartości firmy. Dzięki konsekwentnemu wzmacnianiu podstaw firmy udało nam się przejść obronną ręką przez pandemię. Nie twierdzę, że nie odczuliśmy jej skutków, ale nie były one w stanie naruszyć fundamentów spółki – komentuje Piotr Grec.

– Mocno zaprocentowało wsparcie pracowników, którzy budowali z nami firmę i są z nami do dziś – dodaje Mariusz Skalmierski.

Holding firm zatrudnia blisko 160 osób.

Pracodawca

Spółka pokazuje się w social mediach, w których prezentuje, jak według niej powinno wyglądać zdrowe, oparte na wartościach, budujące i wspierające pracownika środowisko pracy.

– Pokazujemy nasze relacje z pracownikami, osiągnięcia w tej dziedzinie. Chcemy, aby to był nasz atut przy rozmowach rekrutacyjnych. Szukamy osób z doświadczeniem, a takich pracowników niełatwo pozyskać, dlatego stawiamy na wizerunek i troskę o członków naszego zespołu. Oferujemy programy profilaktyki zdrowotnej oraz programy motywacyjne. Stawiamy na rozwój kompetencji pracowników i maksymalne wykorzystanie ich umiejętności – dopasowujemy stanowisko pod daną osobowość. Nasza siedziba mieści się w Krośnie, mamy oddział w Rzeszowie, ale część pracowników pochodzi z miejscowości, gdzie stale prowadzimy inwestycje, np. Kraków, Warszawa, Wrocław. Stawiamy również na rozwój młodzieży. Od 13 lat prowadzimy praktyczną naukę zawodu dla uczniów szkół branżowych w zawodzie montera sieci i instalacji sanitarnych, a od 6 lat również w zawodzie ślusarza. Co roku najlepsi absolwenci otrzymują od nas propozycję pracy i szansę na rozwój kariery. Część z nich awansowała już nawet na stanowisko brygadzisty. Prowadzimy staże dla studentów Politechniki Rzeszowskiej, na których przyszli inżynierowie zdobywają wiedzę praktyczną i pierwsze doświadczenia – wymienia Piotr Grec.

Jak przekonuje Mariusz Skalmierski, właścicielom zależy na dobrych warunkach pracy i atmosferze w firmie. Cenią swobodę i kreatywność. Cieszą się z tego, że pracownicy potrafią w pełni wykorzystać nietuzinkowe otoczenie firmy: korzystają z otaczającej ją zieleni, opiekują się pszczołami, których ule są zlokalizowanie w lasku przy siedzibie, dbają o roślinność i innego rodzaju pozabiznesowe dodatki, które wpływają na pozytywne nastawienie i poczucie przynależności do firmy.

Początkowo firma działała jako podwykonawca większych podmiotów. Obecnie jest twórcą i generalnym wykonawcą swoich projektów.

– Po realizacji Hotelu Arłamów, jeszcze w charakterze podwykonawców, otworzyły się dla nas drzwi do wielkiego biznesu. Zostaliśmy zauważeni przez inwestorów – opowiada Piotr Grec.

O inwestycji w Arłamowie oddanej w 2014 r. było głośno, mówiono o niej w telewizji, pisała prasa. To luksusowy 4-gwiazdkowy hotel z zapleczem rekreacyjno-sportowym, centrum konferencyjnym oraz trzypiętrowym SPA z centrum odnowy biologicznej, zlokalizowany na szczycie bieszczadzkiego wzgórza. Na terenie mieszczą się: pole golfowe, kompleks narciarski, basen termalny i lądowisko dla helikopterów. Hotel Arłamów ma 213 pokoi i 16 luksusowych apartamentów, a jego powierzchnia to blisko 40 tys. mkw. Zakres prac firmy Inwentech obejmował kompleksowe wykonanie instalacji wentylacji mechanicznej.

Ambitne portfolio

Inwentech Group pracuje zarówno przy nowo powstałych obiektach, jak i już istniejących, np. spółka realizuje projekt w zabytkowej kamienicy należącej do największej sieci hoteli butikowych Autograph by Marriott w Krakowie.

Podejmuje wyzwania stawiane obiektom o najwyższym standardzie i wymaganiach, w tym dla jednej z 25 najbardziej innowacyjnych globalnych marek luksusowych według Robb Report – firmy Nobu Hospitality, której właścicielami są Robert De Niro, Nobu Matsuhisa i Meir Teper. Zakres robót w Hotelu Nobu obejmował kompleksowe wykonanie instalacji sanitarnych – wartość inwestycji wyniosła ponad 100 mln zł.

Przykładem najwyższych oczekiwań inwestorów może być hotel dla triatlonistów, budowany w Świeradowie-Zdroju, gdzie wymagane są specjalne warunki klimatyczne dla sportowców – nasycenie tlenem, odpowiednia wilgotność, a także konkretny skład wody, a wszystko po to, żeby stworzyć specyficzne „wysokogórskie” warunki. Projekt instalacji sanitarnych, wentylacyjno-klimatyzacyjnych oraz elektrycznych i teletechnicznych jest obecnie wykonywany przez firmę.

W portfolio realizacyjnym spółki Inwentech znajdują się budynki mieszkalne, obiekty użyteczności publicznej, sportowe, kulturalne i przemysłowe. Jednak główna działalność opiera się na projektowaniu, wykonawstwie i serwisie instalacji wentylacyjnych oraz klimatyzacyjnych w budynkach hotelowych i biurowcach. Tych spółka ma najwięcej. Poza wymienionymi powyżej obiektami firma może się pochwalić realizacją m.in. hotelu King Salomon w Krakowie, Bergo Hotel & Resort w Szklarskiej Porębie czy wieloobiektowego kompleksu Grupy Nosalowy Dwór w Zakopanem. Zakres prac obejmował przeważnie kompleksowe wykonanie instalacji wentylacyjnej i klimatyzacyjnej. Wśród inwestycji w biurowcach warto wspomnieć m.in. Podium Park w Krakowie, High5ive, Biurowiec Jacobs czy biurowiec D+E w kompleksie Unity Centre, największym centrum biznesowym w Krakowie, a także biurowiec Vector+ w Warszawie. Inwentech wykonał również prace obejmujące kompleksowe wykonanie klimatyzacji VRV, instalacji wody lodowej, modernizację instalacji elektrycznej w zakresie zasilania urządzeń́ wentylacyjno-klimatyzacyjnych i remont instalacji wentylacji mechanicznej w siedzibie Radia Kraków.

W branży

Kiedy zapytać o konkurencyjność spółki, odpowiedź brzmi: indywidualne podejście, innowacyjność i kompleksowość – te cechy wymieniają właściciele firmy jako jej przewagę. Na tym samym oddechu dodają fachowość, wysokie kompetencje i doświadczenie zespołu, rzetelność, niezawodność i wysoką jakość pracy.

Jak mówi Piotr Grec, w branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej jest spory tłok. Coraz trudniej walczyć o klienta, liczy się przede wszystkim cena. W segmencie B2B rządzą trochę inne zasady niż w B2C, gdzie poza ceną liczy się wykonawca, który zrealizuje całość, jest stabilny finansowo, ma zaplecze, nie zejdzie z budowy w trakcie realizacji projektu, jest wiarygodny. Cenne są też rekomendacje i wykonane już zlecenia.

Duzi i poważni inwestorzy nie chcą mieć problemów w trakcie inwestycji, potrzebują pewności, że kompetencje wykonawcy i standard usługi będzie na odpowiednim poziomie. Na rynku indywidualnym gra toczy się na nieco innych zasadach. Są podmioty oferujące usługi w internecie, zwołujące ekipę ad hoc. Jest mnóstwo drobnych firm oraz pracowników, którzy odeszli ze spółek i pracują na własną rękę. Wygrywa tańszy wykonawca. Inwentech jest jednym z liderów w regionie, w kraju lokuje się również w czołówce firm branży HVAC. Wykonuje kilkanaście inwestycji w tym samym czasie, co pozwala na synergię kosztową.

– Na przykład Daikin, japoński producent urządzeń klimatyzacyjnych, systemów grzewczych i oczyszczania powietrza, określa nas jako jedną z czołowych firm w Polsce generujących największą sprzedaż jego urządzeń. Jeśli zaś chodzi o centrale wentylacyjne, wykorzystujemy w zasadzie produkcję krajową, np. firmy Klimor. Chętnie współpracujemy z lokalnymi partnerami, to jedna z naszych zasad. Taki patriotyzm biznesowy – podkreśla Mariusz Skalmierski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane