Steico znów buduje

opublikowano: 25-08-2015, 22:00

Po inwestycji w Czarnej Wodzie producent materiałów izolacyjnych chce kosztem 60 mln zł rozwinąć zakład w Czarnkowie.

Niemieckie firmy kojarzą się na świecie z solidnością. Ale stać je i na blitzkrieg w gospodarczym wydaniu. Tak robi Steico, producent materiałów izolacyjnych, który w Polsce zatrudnia 1000 osób. Nieco ponad rok temu spółka dostała zezwolenie na inwestycję w Czarnej Wodzie w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (PSSE). Zainwestuje około 280 mln zł i utworzy 170 miejsc pracy.

— W ciągu 12 miesięcy udało nam się uruchomić w Czarnej Wodzie fabrykę płyt LVL. Szukamy korzystnych warunków inwestowania, które dają stabilność biznesu i zwiększają szybkość procesu produkcyjnego. Takie warunki mamy w Czarnkowie i jeśli nasza inwestycja w tej miejscowości będzie objęta PSSE, możemy się spodziewać, że także tym razem szybko zaowocuje korzyściami dla polskiej gospodarki i lokalnej społeczności — obiecuje Steffen Zimny, prezes Steico w Polsce.

Po LVL będzie LDF

Firma ubiega się o objęcie fabryki w Czarnkowie, w której zatrudnia 700 osób, strefą. Plany poszerzenia już są.

— W wyniku inwestycji poniesione zostaną nakłady wysokości co najmniej 60 mln zł i utworzonych będzie co najmniej 30 miejsc pracy. Przewidywany termin zakończenia inwestycji to 30 kwietnia 2017 r. Wnoszone do strefy tereny inwestycyjne obejmą 42,8 ha, które są częściowo zabudowane budynkami i budowlami firmy Steico. W ramach projektu wybudowana zostanie hala produkcyjna wyposażona w urządzenia linii technologicznej oraz suszarnia — mówi Ilona Paliszewska z pomorskiej strefy.

Steico chce zainstalować linię technologiczną do produkcji LDF (Low Density Fibreboard), materiału niewytwarzanego dotychczas w Polsce. Płyty LDF to sucho formowana odmiana płyty pilśniowej, przeznaczona do produkcji paneli ściennych i sufitowych, używanych w pomieszczeniach suchych oraz jako materiały poszyciowo- -izolacyjne do wykorzystania w budownictwie.

Trzeba działać

Tempo inwestowania nie jest przypadkowe. — Już nie tylko Europa, ale także cały świat czeka na wyroby Steico. We wrześniu do Czarnej Wody przyjadą przedstawiciele firm budowlanych z wielu krajów, aby zobaczyć naszą fabrykę LVL, niezwykle wytrzymałych płyt budowlanych. Już chcą te płyty kupować — mówi Steffen Zimny.

Twierdzi, że boom na obiekty wykonane w technologii Steico pojawił się także w Polsce, od kiedy firma pokazała, jak budować szkołę w ciągu zaledwie 116 dni. Tak stało się w Czarnej Wodzie — firma potrzebowała terenu pod inwestycję, a na sąsiadującej z fabryką działce stała szkoła ponadgimnazjalna. Inwestor kupił teren, na którym zbudował szkołę, a w zamian dostał interesującą go działkę. Budynek szkolny powstał w technologii szkieletowej i kosztował 1,6 mln zł.

— Tak będą powstawać wkrótce kolejne szkoły, przedszkola, budynki komunalne w Polsce, które są zdrowe, ekologiczne i spełniają obowiązkowe wymagania w zakresie energochłonności stawiane od 2018 r. Świat zmienia się tak szybko, dlatego podejmujemy szybkie decyzje i szybko wprowadzamy je w życie — podsumowuje Steffen Zimny. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu