Steinhoff obniżył prognozę deficytu na 2002

Paweł Zielewski, Reuters
10-08-2001, 10:09

WARSZAWA (Reuters) - W 2002 rok deficyt budżetowy nie powinien być większy niż 4,3 procent Produktu Krajowego Brutto (PKB) wobec 3,9 procent zaplanowanych na ten rok, powiedział w piątek wicepremier Janusz Steinhoff.

"Rząd będzie chciał, by poziom deficytu budżetowego w 2002 roku nie przekroczył poziomu 4,3 procent PKB" - powiedział Steinhoff w wywiadzie dla Radia Zet.

W czwartek Steinhoff ujawnił pierwsze szczegóły dotyczące rządowych planów deficytu na przyszły rok, mówiąc że nie przekroczy on "znacząco" 4,5 procent PKB.

Rząd ma czas do końca września na przesłanie do parlamentu projektu budżetu na 2002 rok. Propozycja obecnego rządu będzie mogła zostać zmieniona przez opozycję, która najprawdopodobniej przejmie ster rządów po wrześniowych wyborach.

Mniejsze od planowanych tegoroczne wpływy budżetowe zmusiły rząd do zwiększenia poziomu deficytu w tym roku do 3,9 procent PKB, lub 29,1 miliarda złotych z zaplanowanych wcześniej 2,6 procent.

Według wstępnych szacunków Ministerstwa Finansów wzrost PKB w przyszłym wyniesie 2,9 procent, wobec około 2,0 procent spodziewanych przez resort finansów w tym roku.

Steinhoff dodał też, że rząd będzie się starał obciąć przyszłoroczne wydatki i wstrzymać się z wprowadzeniem w życie niektórych ustaw ostatnio zaaprobowanych przez Sejm, które w znaczący sposób zwiększyłyby wydatki budżetu w następnym roku.

Wicepremier powiedział, że rząd będzie szukał sposobów na zwiększenie wpływów do budżetu, jak choćby wprowadzenie tymczasowego podatku od importu.

"Opowiadam się za wprowadzeniem podatku importowego na okres czasowy na rok lub dwa oczywiście pod warunkiem spełnienia pewnych warunków Światowej Organizacji Handlu" - powiedział wicepremier.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780,warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Zielewski, Reuters

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Steinhoff obniżył prognozę deficytu na 2002