Stocznia Gdańsk wchodzi do specjalnej strefy ekonomicznej

opublikowano: 28-03-2019, 22:00

W lipcu 2019 r. ruszy produkcja stoczniowa na rewitalizowanych terenach wyspy Ostrów w Gdańsku.

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna (PSSE) i Balitc Operator (spółka z GK ARP) podpisały ostatnio porozumienie dotyczące dzierżawy płyty montażowej o powierzchni około 10 tys. m kw. i części nawy C hali nr 33 o powierzchni około 3700 m kw. Stocznia Gdańsk zamierza prowadzić tam produkcję stoczniową i budowę wież wiatrowych typu onshore i offshore. W związku z nowymi kontraktami spółka rozszerza produkcję i jej część przenosi na front wyspy Ostrów — na tereny PSSE. Spółka Baltic Operator została powołana przez ARP w maju 2018 r. Jest odpowiedzialna w grupie za wsparcie aktywności stoczniowej i pokrewnej.

Z LOTU PTAKA:
Z LOTU PTAKA:
Front wyspy Ostrów to dobrze skomunikowany obszar przemysłowy niemal w centrum Gdańska, bezpośrednio graniczący z 550-metrowymi nabrzeżami Kaszubskim i Trawlerowym oraz Stocznią Gdańsk.
Fot. ARC

Coraz więcej zamówień

— Stocznia Gdańsk i GSG Towers dzięki nowym kontraktom stopniowo zwiększają potencjał produkcyjny. Naturalnym kierunkiem dalszego rozwoju jest skorzystanie z możliwości wyspy Ostrów i terenów pomorskiej strefy, której jesteśmy udziałowcem. Podpisane porozumienie potwierdza, że rewitalizacja przebiega zgodnie z planem. To dobra informacja dla kontrahentów Stoczni Gdańsk i GSG Towers — podkreśla Andrzej Kensbok, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu.

Stocznia Gdańsk i GSG Towers mają coraz więcej zamówień. Ta druga podpisała z norweską spółką Aker Solutions kontrakt na montaż wielkogabarytowych konstrukcji stalowych, a z producentem turbin dla energetyki wiatrowej — Siemens Gamesa — zamówienie na dostawę 14 kompletnych lądowych wież wiatrowych o wartości ponad 20 mln zł. Stocznia Gdańsk natomiast podpisała kontrakt z fińską spółką Konecranes na produkcję dźwigów na rynki Europy i Ameryki Północnej.

Przeprowadzona przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną modernizacja hali 33 umożliwi budowanie w niej jednostek o długości do 90 metrów, szerokości do 16 metrów i bezpośrednie wodowanie ich z doku lub pontonu. W zrewitalizowanym budynku będzie można produkowaćtakże wielkogabarytowe konstrukcje stalowe. Na budowanej obok płycie montażowej o nośności do 20 t/m kw. będą mogły powstawać jednostki o długości do 150 m z możliwością wodowania przy Nabrzeżu Trawlerowym.

Plany rewitalizacji

Front wyspy Ostrów to dobrze skomunikowany obszar przemysłowy niemal w centrum Gdańska, bezpośrednio graniczący z 550-metrowymi nabrzeżami Kaszubskim i Trawlerowym oraz Stocznią Gdańsk. Prowadzony przez Pomorską Strefę projekt rewitalizacji tych terenów ma przystosować je do prowadzenia nowoczesnej produkcji stoczniowej i pokrewnej opartej na najnowszych technologiach przemysłowych. Modernizacja pozwoli tworzyć korzystne warunki także dla innych inwestorów.

W wyremontowanej hali nr 26 działa już firma Ancora, produkująca nowoczesne mobilne stacje uzdatniania wody i zbiorniki do transportu skroplonego gazu. Jeśli będzie zapotrzebowanie, Strefa zbuduje drugą płytę montażową.

— Prowadzimy rozmowy z inwestorami zainteresowanymi kolejnym fragmentem wyspy. To świetna lokalizacja dla produkcji stalowej, z dostępem do wody i bocznic kolejowych, z kolejową przeprawą promową. Chcemy, aby cały teren wyspy został zagospodarowany i stanowił centrum produkcji morskiej, offshore i stalowej, aby stał się organizmem kooperujących firm — mówi Przemysław Sztandera, prezes PSSE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane