Stolica buduje Mieszkanie plus

AR
opublikowano: 14-03-2018, 17:20
aktualizacja: 14-03-2018, 17:21

Osiedle Nowe Jeziorki w Warszawie ma powstać jako jedno z modelowych w rządowym programie. Są wstępne koncepcje, a budowa może ruszyć już na przełomie 2018/2019 r.

Niedawno Bank Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości (BGKN) ogłosił zwycięzców konkursu na modelowy projekt osiedla na Ursynowie, gdzie ma powstać 3 tys. tanich mieszkań na wynajem. W sądzie konkursowym zasiadali przedstawiciele BGKN i miejscy architekci z całej Polski, ale też samorządowcy z warszawskiego ratusza (m.in. wiceprezydent Michał Olszewski). Zwyciężyły dwie pracownie architektoniczne: 22Architekci oraz AMC Andrzej Chołdzyński. Pierwszą doceniono za „stworzenie przestrzeni o charakterze dzielnicy mieszkaniowej o bogatej ofercie usług społecznych z placem miejskim i parkiem centralnym”, drugą – za „nawiązanie do koncepcji miasta-ogrodu ze skwerami i parkami”. Trzecią nagrodę zdobyli projektanci z Grupy 5 Architekci. 

Wizualizacja osiedla w Warszawie, które ma powstać w ramach rządowego programu Mieszkanie plus
Wyświetl galerię [1/3]

Wizualizacja osiedla w Warszawie, które ma powstać w ramach rządowego programu Mieszkanie plus Fot. BGKN

– Zwycięskie pracownie wezmą udział w dalszych pracach nad finalnym projektem osiedla na 15-hektarowej działce przy ul. Karczunkowskiej. Na podstawie opracowanych wspólnie założeń miasto przygotuje plany zagospodarowania tego terenu, takie które uwzględnią zarówno przyszłe potrzeby mieszkaniowe, jak i komunikacyjne. Budowa może ruszyć już na przełomie 2018 i 2018 roku – informuje Ewa Syta, rzecznik BGKN. 

Osiedle powstanie niedaleko biurowego zagłębia na Służewcu. Oprócz bloków (dla rodzin, młodych ludzi i seniorów, których nie stać na własne mieszkanie ani kredyt w banku) ma się tam znaleźć infrastruktura społeczna, m.in. żłobek, przedszkole, publiczna szkoła podstawowa, przychodnia lekarska, a także lokale usługowo-handlowe i „miejsca lokalnej aktywności”. Budowę w całości sfinansuje fundusz, którym zarządza BGKN.

– Naszą misja, jako spółki  realizującej komercyjną część rządowego programu,  jest podniesienie podaży na polskim rynku mieszkaniowym. By ten cel osiągnąć nie wystarczy tylko źródło finansowania i grunty pozyskiwane od samorządów czy kupowane od prywatnych podmiotów. Potrzebne nam także innowacyjne rozwiązania – mówi Ewa Syta. 

Chodzi o to, żeby skrócić czas budowy i obniżyć koszty. Jednym z pomysłów rządu jest częściowe wykorzystanie technologii prefabrykatów. 

– Wiadomo, że czynsze są pochodną kosztów realizacji inwestycji, a my dążymy do tego, żeby ich stawka była możliwie niska. Naszą metodą, by odnaleźć takie rozwiązania jest organizowanie i zapraszanie do dialogu uczestników kolejnych  konkursów – mówi Ewa Syta, rzecznik prasowa BGKN.

Spółka ogłosiła do tej pory kilka konkursów dla architektów. Zwycięski projekt pierwszego – pracowni „Kuryłowicz&Associates –  ma być wykorzystany w Katowicach na działce przy ul. Korczaka. Budowa jeszcze się nie rozpoczęła. 

Trwa również konkurs dla architektów na projekt tzw. Modelowego Domu Jednorodzinnego.  Wyłonione w nim projekty „prototypowych” domków mają być zrealizowane w 10 lokalizacjach w małych i średnich gminach, gdzie dominuje budownictwo jednorodzinne.   

W lutym minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński informował, że w budowie jest 2 tys. mieszkań z programu Mieszkanie plus, a kolejnych 25 tys. jest w przygotowaniu. Zastrzegł jednak, że program nie ruszył jeszcze pełną parą. 

Choć mija dwa lata od jego ogłoszenia, na razie osiedla w ramach Mieszkanie plus powstają głównie tam, gdzie i tak wcześniej były planowane przez lokalne samorządy. Pierwsze do użytku mają być oddane bloki w Jarocinie i Białej Podlaskiej. Ma to nastapić jeszcze w tym roku, ale obydwa samorządy przygotowywały się do inwestycji jeszcze zanim powstał program Mieszkanie+. 

Budowy w ramach Mieszkania plus rozpoczęły też inne miasta współpracujące wcześniej z BGKN. Oprócz Białej Podlaskiej i Jarocina są to Wałbrzych i Kępno. BGKN realizuje też dwie inwestycje wspólnie z deweloperami — w Gdyni i Pruszkowie. 

Krajowy Zasób Nieruchomości, który zarządza gruntami przekazanymi przez samorządy i spółki skarbu państwa na rzecz Mieszkania plus, podpisał  z samorządami łącznie kilkadziesiąt listów intencyjnych dotyczących budowy ok. 6 tys. mieszkań. Zawarł również porozumienia dotyczące 130 nieruchomości wskazanych przez PKP i 208 nieruchomości Poczty Polskiej, na których również mogą powstać mieszkania.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu