Stolica buduje Mieszkanie plus

opublikowano: 18-03-2018, 22:00

Osiedle Nowe Jeziorki w Warszawie ma powstać jako jedno z modelowych w rządowym programie. Budowa może ruszyć już na przełomie 2018 i 2019 r.

Niedawno Bank Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości (BGKN) ogłosił zwycięzców konkursu na modelowy projekt osiedla na Ursynowie, gdzie ma powstać 3 tys. tanich mieszkań na wynajem. W sądzie konkursowym zasiadali przedstawiciele BGKN i miejscy architekci z całej Polski, ale też samorządowcy z warszawskiego ratusza (m.in. wiceprezydent Michał Olszewski). Zwyciężyły dwie pracownie architektoniczne: 22Architekci oraz AMC Andrzej Chołdzyński. Pierwszą doceniono za „stworzenie przestrzeni o charakterze dzielnicy mieszkaniowej o bogatej ofercie usług społecznych z placem miejskim i parkiem centralnym”, drugą — za „nawiązanie do koncepcji miasta-ogrodu ze skwerami i parkami”. Trzecią nagrodę zdobyli projektanci z Grupy 5 Architekci.

Fot. ARC

— Zwycięskie pracownie wezmą udział w dalszych pracach nad finalnym projektem osiedla na 15-hektarowej działce przy ul. Karczunkowskiej. Na podstawie opracowanych wspólnie założeń miasto przygotuje plany zagospodarowania tego terenu, takie które uwzględnią zarówno przyszłe potrzeby mieszkaniowe, jak i komunikacyjne. Budowa może ruszyć już na pod koniec 2018 roku — informuje Ewa Syta, rzecznik BGKN.

Osiedle powstanie niedaleko biurowego centrum na Służewcu. Oprócz bloków (dla rodzin, młodych ludzi i seniorów, których nie stać na własne mieszkanie ani kredyt w banku) ma się tam znaleźć infrastruktura społeczna, m.in. żłobek, przedszkole, publiczna szkoła podstawowa, przychodnia lekarska, a także lokale usługowo-handlowe i „miejsca lokalnej aktywności”. Budowę w całości sfinansuje fundusz, którym zarządza BGKN.

— Naszą misją, jako spółki realizującej komercyjną część rządowego programu, jest podniesienie podaży na polskim rynku mieszkaniowym. Aby ten cel osiągnąć nie wystarczy tylko źródło finansowania i grunty pozyskiwane od samorządów czy kupowane od prywatnych podmiotów. Potrzebne nam także innowacyjne rozwiązania — mówi Ewa Syta.

Chodzi o to, żeby skrócić czas budowy i obniżyć koszty. Jednym z pomysłów rządu jest częściowe wykorzystanie technologii prefabrykatów.

— Wiadomo, że czynsze są pochodną kosztów realizacji inwestycji, a my dążymy do tego, żeby ich stawka była możliwie niska. Naszą metodą, by odnaleźć takie rozwiązania jest organizowanie i zapraszanie do dialogu uczestników kolejnych konkursów — mówi Ewa Syta.

Dotychczas spółka ogłosiła kilka konkursów dla architektów. Zwycięski projekt pierwszego — pracowni Kuryłowicz & Associates — ma być wykorzystany w Katowicach na działce przy ulicy Korczaka. Budowa jeszcze się nie rozpoczęła.

Trwa również konkurs dla architektów na projekt tzw. Modelowego Domu Jednorodzinnego. Wyłonione w nim projekty „prototypowych” domków mają być zrealizowane w 10 lokalizacjach w małych i średnich gminach, gdzie dominuje budownictwo jednorodzinne. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane