Stop przestępstwom karuzelowym

opublikowano: 10-01-2016, 22:00

Komentarz ZIPSEE „Cyfrowa Polska”

MICHAŁ KANOWNIK

prezes Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Branży RTV i IT — ZIPSEE „Cyfrowa Polska”

Coraz częściej i głośniej w publicznej dyskusji, także tej prowadzonej w parlamencie, pada postulat potrzeby kolejnych prac nad uszczelnieniem systemu podatkowego, zwłaszcza w zakresie podatku VAT. To pozytywny sygnał — przestępstwa karuzelowe, na które m.in. nasza branża zwraca uwagę od lat i które w praktyce najsilniej odczuwa, nadal są problemem. Traci na nich nie tylko budżet państwa (wg Ministerstwa Finansów straty z tego tytułu w 2014 r. sięgały 9 mld zł!), ale również cała gospodarka, w której nieuczciwi przedsiębiorcy zaburzają zdrową konkurencję.

Dobrym krokiem było wprowadzenie 1 lipca 2015 r. odwróconego VAT w transakcjach telefonami komórkowymi, laptopami i konsolami do gier.

Pierwsze miesiące obowiązywania nowych regulacji przyniosły pozytywne zmiany na rynku — nie tylko znikają podejrzani kontrahenci, ale także zwiększają się wpływy do budżetu państwa.

Jednak walka z przestępstwami karuzelowymi nie powinna kończyć się tylko na pojedynczym działaniu czy jednej ustawie. Niewątpliwie w 2016 r. rząd i parlament będzie musiał zdecydować, jakie kolejne kroki podjąć przeciwko przestępcom wyłudzającym VAT — kontynuować obecne rozwiązania czy też spróbować nowych metod.

Przestrzegałbym przed pochopnym likwidowaniem odwróconego VAT.W krajach, gdzie to rozwiązanie obowiązuje znacznie dłużej niż w Polsce, np. na Węgrzech czy w Czechach, mechanizm ten przynosi wiele pozytywnych rezultatów. Może warto jedynie zastanowić się nad lekkim dopracowaniem obecnego prawa i pomyśleć o poszerzeniu grupy towarów objętych odwróconym VAT (np. o dyski twarde HDD i SDD).

Ciekawie wyglądają również niektóre rozwiązania proponowane przez rząd — split payment czy centralny rejestr faktur. Wydaje się jednak, że te propozycje wymagają znacznie dłuższej pracy (w tym akceptacji Komisji Europejskiej) i szybko nie uda się wprowadzić ich w życie. Niewątpliwie wszystkie te rozwiązania wymagają dyskusji w gronie przedstawicieli rządu, ekspertów i przedsiębiorców, do której już teraz jako branża elektroniczna i elektryczna oficjalnie się zgłaszamy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu